Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Gospodarki w sprawie konieczności opracowania regulacji dotyczących tzw. hipoteki odwróconej.

W obecnych realiach prawnych, oferta dotycząca tzw. hipoteki odwróconej zmierza w istocie do zawarcia umowy opartej na konstrukcji umowy dożywocia lub renty odpłatnej- podkreśla RPO. Brak unormowań regulujących wprost umowę odwróconego kredytu hipotecznego umożliwia posługiwanie się pojęciem hipoteki odwróconej w odniesieniu do usług niemających cech tej instytucji- dodaje.

Rzecznik zauważa, że podstawowym przedmiotem transakcji zawieranych w ramach omawianej działalności rynkowej jest przeniesienie prawa do lokalu mieszkalnego przysługującego konsumentowi. W ocenie RPO tego rodzaju przesunięcie majątkowe dokonane przez osoby starsze na rzecz przedsiębiorców oferujących w zamian wypłatę renty lub inaczej określonej kwoty pieniężnej, wymaga uwagi ze strony ustawodawcy, niezależnie od wybranego modelu regulacji tego zagadnienia. Jak dalej wskazuje, istnieje bowiem szczególne ryzyko, że świadczenia należne osobom z tytułu zbycia lub obciążenia mieszkania nie będą stanowiły odpowiedniego zabezpieczenia dla ich potrzeb bytowych, a więc że nie będzie zachowana ekwiwalentność świadczeń konsumenta i przedsiębiorcy.

Zdaniem Rzecznika, istotne jest opracowanie przepisów prawa regulujących umowę odwróconego kredytu hipotecznego, jak też określających ramy funkcjonowania dla przedsiębiorców oferujących tego rodzaju usługę oraz usługi o zbliżonym charakterze.

Źródło:RPO