Gazeta Prawna przeprowadziła II edycję rankingu Wydziałów Prawa i Administracji uczelni publicznych i niepublicznych. Zakończony ranking ma pomóc maturzystom w wyborze najlepszej uczelni prawniczej.

Laureatami drugiej edycji rankingu Gazety Prawnej w kategorii wydziałów prawa wśród uczelni publicznych został po raz drugi Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowany przez prof. Tadeusza Tomaszewskiego wydział uzyskał 86,5 na 100 możliwych punktów. W kategorii uczelni niepublicznych pierwsze miejsca zajęły ex equo Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni. W rankingu GP wzięto pod uwagę wszystkie 16 publicznych uczelni oraz większość niepublicznych. Łącznie kształcą one ponad 61 tys. studentów.

Cel rankingu
Jednym z celów jaki przyświecał Gazecie Prawnej organizującej ranking uczelni kształcących przyszłych prawników jest pomoc maturzystom w wyborze najlepszej dla siebie uczelni. W tym celu redakcja Gazety Prawnej przygotowała własną, autorską metodę oceny wydziałów, skonsultowaną z ludźmi świata nauki i ekspertami odpowiednich danych.

W rankingu wzięto pod uwagę 40 różnych danych, które wpływają nie tylko na jakość kształcenia, ale także komfort studiowania czy praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu prawnika. Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów, z czego 40 za jakość i siłę kształcenia, oraz 20 za wymogi stawiane studentom i jakość absolwentów.

Zwycięzcy

W tym roku nie było zaskoczenia, laureatami II edycji rankingu GP zostały te same uczelnie co w ubiegłym roku. Wyniki udowadniają jednak, że uczelnie muszą walczyć o zachowanie swoich pozycji.

Uniwersytet Jagielloński w tym roku zajął trzecie miejsce, a wiec spadł o jedno, a jego miejsce na podium zajął dynamicznie rozwijający się Uniwersytet Wrocławski. Natomiast Uniwersytet z Poznania w tym roku znacznie awansował na czwarte miejsce.

Spośród uczelni niepublicznych drugie miejsce przypadło Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, a trzecie Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im Heleny Chodkowskiej w Warszawie.

Przeprowadzając ranking GP brała pod uwagę uczelnie wyróżniających się znaczną aktywnością: organizują konferencje naukowe, są nagradzane, ich pracownicy piszą publikacje, wyjeżdżają za granicę i zdobywają kolejne stanowiska czy tytuły naukowe.

Prestiż UW

Dziekan zwycięskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego- Tadeusz Tomaszewski podkreśla iż rozwój pracowników naukowych i działalności naukowej to priorytet uczelni, bo dzięki temu automatycznie poprawia się też jakość przekazywanej studentom wiedzy. UW stara się też wychodzić poza tradycyjne rozumienie kształcenia prawniczego, współpracując z innymi wydziałami UW np. przez stworzenie wspólnie z biologami, chemikami i fizykami Centrum Nauk Sądowych UW zajmującego się szeroko pojętą problematyką nowoczesnych metod wykrywania przestępstw.

Widoczne jest, że obecnie konkurencja się nasila, zwłaszcza w Warszawie, gdzie szkół prawa jest coraz więcej. Kandydaci porównują więc oferty. Na UW Coraz więcej ze studentów korzysta z programu Sokrates, który umożliwia im odbycie części studiów za granicą, podejmuje studia równoległe, uczestniczy w szkołach prawa obcego, świetnie zna języki obce. Na Wydziale Prawa i Administracji UW funkcjonuje także klinika prawa i biuro karier jako jeden ze sposobów zdobycia praktycznych umiejętności.

Od 2007 roku funkcjonuje klinika mediacji, w ramach której studenci uczą się rozwiązywać spory nie poprzez postępowanie przed sądem, ale poprzez działania pojednawcze. W tym zakresie UW podpisał porozumienie z Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa, który kieruje do kliniki osoby, których sprawy trafiły na wokandę. Uczelnia stara się ułatwić studentom odbywanie większej liczby praktyk fakultatywnych w trakcie studiów.

Indywidualne podejście do studenta

Prof. Leszek Starosta-dziekan Wyższej Szkoły Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni- pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych, podkreśla iż uczelnia stawia na indywidualne podejście do studenta, elitarność i jakość kształcenia. Na jakość składa się m.in. rozbudowany i nowoczesny program nauczania obejmujący 3000 godzin dydaktycznych. A minimum programowe wynosi 2400. Uczelnia kształci wyłącznie na studiach stacjonarnych.

Ponadto wszyscy studenci III roku studiów przez odbywają obowiązkowe warsztaty sądowe w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Wejherowie. Natomiast wszyscy studenci IV roku równolegle z wykładem i ćwiczeniami z procedury karnej – uczestniczą raz w tygodniu w obowiązkowych warsztatach sądowych w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Na V roku studiów w programie zapisana jest semestralna praktyka zawodowa w instancji odwoławczej Sądu Okręgowego w Gdańsku. Zdaniem dziekana uczelnie masowe, kształcące tysiące studentów prawa choćby ze względów technicznych nie są w stanie zagwarantować takich warunków nauki swoim słuchaczom.

Badając kadrę GP wzięła pod uwagę:
1. liczbę pracowników naukowych wydziału przypadających na 100 studentów prawa (maks. 6 pkt)
2. liczbę prof. i dr hab. na pierwszych etatach przypadających na wszystkich pracowników naukowych (maks. 5 pkt)
3. liczbę prof. i dr hab. na pierwszych etatach przypadających na 100 studentów prawa (maks. 5 pkt)
4. liczbę doktorów prawa i nauk pomocniczych przypadających na 100 studentów prawa (maks. 1,5 pkt)
5. liczbę nowo zatrudnionych pracowników w roku akademickim 2007/2008 w stosunku do wszystkich pracowników naukowych (maks. 1,5 pkt)
6. liczbę wyjazdów zagranicznych kadry naukowej w roku akademickim 2007/2008 w stosunku do wszystkich pracowników naukowych (maks. 2 pkt)
7. liczbę publikacji naukowych (książki i artykuły) pracowników wydziału w roku akademickim 2006/2007 i 2007/2008 w stosunku do liczby pracowników (maks. 6 pkt)
8. liczbę osiągniętych przez pracowników wydziału stopni dr nauk prawnych od 2006 roku (maks. 1 pkt)
9. liczbę osiągniętych przez pracowników wydziału stopni dr habilitowanego od 2006 roku (maks. 3 pkt)
10. liczbę osiągniętych przez pracowników wydziału stopni profesora od 2006 roku (maks. 3 pkt)
11. otrzymane przez pracowników (w ciągu ostatnich 5 lat) doktoraty Honoris Causa (maksymalnie 6 pkt)
Badając jakość i siłę kształcenia uwzględnione zostały:
1. możliwość nadawania stopnia doktora (maks. 5 pkt)
2. możliwość nadawania stopnia doktora habilitowanego (maks. 7 pkt)
3. liczbę książek w bibliotece przypadającą na 1 studenta prawa (maks. 3 pkt)
4. liczbę miejsc w czytelni przypadającą na 100 studentów prawa (maks. 3 pkt)
5. liczbę stanowisk komputerowych z programem LEX (lub równorzędnego) przypadającą na 100 studentów prawa (maks. 3 pkt)
6. liczbę dostępnych lektoratów języka obcego (maks. 1,5 pkt)
7. dostępność przedmiotu z umiejętności obsługi LEX-a lub równorzędnego (maks. 1 pkt)
8. funkcjonowanie kliniki prawa (maks. 2 pkt)
9. funkcjonowanie szkoły prawa obcego (maks. 2 pkt)
10. funkcjonowanie klubu absolwenta (maks. 0,5 pkt)
11. funkcjonowanie biura karier (maks. 0,5 pkt)
12. liczbę działających stowarzyszeń, samorządów, organizacji studenckich, kół naukowych (maks. 3 pkt)
13. wyróżnienia i nagrody zewnętrzne uzyskane przez wydział, jego pracowników i studentów za ostatnie 2 lata (maks. 2,5 pkt)
14. liczbę konferencji organizowanych przez wydział od 2006 roku (maks. 4 pkt)
15. liczbę umów podpisanych z wydziałami prawa w Polsce i za granicą (maks. 2 pkt)
Badając wymogi i jakość absolwentów, wzięto pod uwagę:
1. czy studenci kształcą się w systemie ECTS (maks. 3 pkt)
2. liczbę obowiązkowych przedmiotów zakończonych egzaminem (maks. 2,5 pkt)
3. obowiązek zdania egzaminu z obsługi LEX-a lub równorzędnego (maks. 2 pkt)
4. obowiązek zdania egzaminu z języka obcego (maks. 2,5 pkt)
· liczbę godzin wykładów przewidzianych do przystąpienia do egzaminu z:
5. prawa cywilnego (maks. 0,5 pkt)
6. prawa karnego (maks. 0,5 pkt)
7. prawa handlowego (maks. 0,5 pkt)
8. postępowania karnego (maks. 0,5 pkt)
9. postępowania cywilnego (maks. 0,5 pkt)
· liczbę godzin ćwiczeń przewidzianych do przystąpienia do egzaminu z:
10 prawa cywilnego (maks. 1,5 pkt)
11. prawa karnego (maks. 1,5 pkt)
12. prawa handlowego (maks. 1,5 pkt)
13. postępowania karnego (maks. 1,5 pkt)
14. postępowania cywilnego (maks. 1,5 pkt)

Przeprowadzony ranking udawania też, że w kształceniu prawników coraz lepiej radzą sobie uczelnie niepubliczne, a część z nich konkuruje już z publicznymi uniwersytetami. Pozostaje mieć nadzieję, że ta konkurencja będzie mieć coraz lepszy wpływ na poziom absolwentów prawa.

Anna Sergiej