Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Ktoś kiedyś napisał, że nie ma nic piękniejszego niż twarz obdarowanego człowieka. Możesz się o tym osobiście przekonać ofiarowując innym swój czas, optymizm i serce chętne do działania. Wolontariat pozwala na spożytkowanie energii w sposób niekonwencjonalny i twórczy. Jest to dobrowolna działalność na rzecz innych, ale także wyzwanie, możliwość sprawdzenia się w nietypowych sytuacjach i satysfakcja. Dodatkowo daje możliwość zdobycia cennego doświadczenia, które może mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy.

Ile czasu trzeba poświęcić?

Na ogół kilka godzin tygodniowo, ale zależy to oczywiście od formy działalności, w jaką się zaangażujemy. Czasem wystarczy nawet godzina spędzona z pacjentem, którego nikt nie odwiedza w szpitalu. Może to być także konkretna czynność- np. rozwiezienie paczek dla najuboższych lub akcja weekendowa.

Czym mogę się zająć?

Każdy znajdzie coś dla siebie. Może to być praca z dziećmi, odwiedzanie chorych, pomoc w pracy biura organizacji, prowadzenie kampanii informacyjnej itd. Sprawdź, czy na Twojej uczelni nie działają stowarzyszenia zajmujące się wolontariatem.

Oto kilka przykładów:

· „WOLONTARIAT STUDENCKI” jest ciekawą formą praktyk studenckich i możliwością zdobycia doświadczenia, które wysoko cenią pracodawcy. Przede wszystkim jednak pozwala studentom podzielić się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w czasie studiów z dziećmi, które pragną poznać ich pasje i zainteresowania. Podczas weekendów, ferii, wakacji studenci prowadzą z dziećmi zajęcia warsztatowe przekazując im w nowatorski i atrakcyjny sposób wiedzę z różnych dziedzin. Spotkania z wolontariuszami stymulują dzieci do rozwoju osobistego i wzmacniają ich dążenie do uzyskania wyższego wykształcenia. Pokazują im także, że nauka może być zabawą, przynoszącą radość i satysfakcję. Udział w programie przynosi korzyści także studentom. Jest dla nich szansą, by wykazać się zdolnościami twórczego myślenia, rozwijać umiejętności pracy w grupie oraz koordynacji projektu. Praca z dziećmi jest ponadto doskonałym treningiem interpersonalnym. (źródło: strona Projektor- Wolontariat Studencki)

  • SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja wigilijnej pomocy, w której prywatni darczyńcy odpowiadają na konkretne potrzeby najbardziej ubogich osób ze swego miasta, środowiska, regionu. W ten sposób pomoc się nie marnuje i jest naprawdę skuteczna. Jest próbą zareagowania na prawdziwą biedę, zwłaszcza tę ukrytą. Poprzez naszą akcję chcemy podkreślić, że dobra pomoc - to pomoc skuteczna. Powinna się wiązać z wcześniejszym rozpoznaniem potrzeb osoby i konkretną odpowiedzią na te potrzeby. Pomaganie powinno być wydarzeniem radosnym, któremu towarzyszy wspólne świętowanie. Nie obawiamy się mówić o poświęceniu wolontariuszy, o ich ogromnym zaangażowaniu, o ich trudzie przekraczania siebie, ale podkreślamy też ogromną radość i satysfakcję, jaką daje akcja. Przede wszystkim chcemy dotrzeć do rodzin lub osób samotnych, które żyją w biedzie niezawinionej. Koncentrujemy się na tych, którzy nie mają postawy roszczeniowej; nasza pomoc może być jedyną, jaką otrzymają. Żeby uniknąć działań przypadkowych i chaotycznych, sami odwiedzamy potrzebujące rodziny. Nasi wolontariusze sami znajdują potrzebujących, zadając na pierwszy rzut oka proste pytanie: czego najbardziej wam brakuje? Następnie sporządzamy dokładną listę konkretnych potrzeb, a zebrane informacje umieszczamy w internetowej, anonimowej bazie danych. W oparciu o tę bazę szukamy osób, które chciałyby podzielić się tym, co mają i zrobić dla kogoś paczkę na święta. Rodziny, grupy przyjaciół, uczniowie w szkołach czy pracownicy w firmach wspólnie przygotowują paczki świąteczne dla najbiedniejszych rodzin w całej Polsce. Łączy ich to, że zależy im, aby ci, którym jest bardzo trudno na co dzień mieli lepsze, dostatnie, radosne Święta i poczucie, że ktoś o nich pamięta. Paczki przygotowane przez darczyńców dostarczane są do naszych magazynów. Następnie wolontariusze rozwożą je do potrzebujących. (źródło: strona Stowarzyszenia Wiosna)
  • STRAŻ DLA ZWIERZĄT -możliwość włączenia się w działania stowarzyszenia, a w przyszłości zostania strażnikiem zwierząt lub wolontariacka pomoc prawna. Chętnie przyjmiemy różnego rodzaju pomoc: przy kampanii informacyjnej, nawiązywaniu kontaktów z placówkami edukacyjnymi i organizacjami pozarządowymi o podobnym profilu działania oraz z organizacjami międzynarodowymi, także przy szukaniu funduszy i tworzeniu biblioteki. (źródło: strona stowarzyszenia Straż dla Zwierząt)

· BIURO MŁODYCH - działa od grudnia 2004 r. Początkowo nosiło nazwę „Studenci Studentom”. Inicjatorami byli studenci Akademii Sztuk Pięknych W Fundacji działają osoby, które nie są obojętne na los innych, szczególnie tych doświadczonych przez choroby i niepełnosprawność. Jesteśmy ludźmi, którzy mają odwagę spojrzeć im w oczy, złapać za rękę i powiedzieć „Nie Jesteś sam, ja jestem z Tobą”. Co robimy? Pomagamy osobom z niepełnosprawnościami. Pomagamy w organizacji imprez zorganizowanych przez Fundację i na rzecz Fundacji. Pomagamy w pracach biurowych i organizacyjnych. Organizujemy akcje wspierające podopiecznych Fundacji (źródło: strona Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Biuro Młodych)

Anna Balcerzak

Zobacz także:

Linklaters pro bono

Europejskie Forum Pro Bono w Budapeszcie