Międzynarodowa kancelaria prawna Baker & McKenzie ogłosiła, iż decyzją partnerów z całego świata, Eduardo Leite objął stanowisko Prezesa Komitetu Wykonawczego firmy.

Eduardo Leite jest pierwszym obywatelem Ameryki Łacińskiej na stanowisku Prezesa kancelarii. Poprzednio pełnił funkcję Partnera Zarządzającego biurami kancelarii w Brazylii oraz Przewodniczącego Ogólnoświatowego Komitetu Wykonawczego Kancelarii ds. Grupy Energii, Górnictwa i Infrastruktury.
Eduardo Leite zastąpił na stanowisku Prezesa Johna Conroy'a, którego druga kadencja dobiegła końca w momencie zamknięcia obrad corocznego zgromadzenia partnerów kancelarii. John Conroy był członkiem Komitetu Wykonawczego kancelarii od 1998 r. Obecnie wraca do praktyki prawniczej w biurze kancelarii w Chicago. Ponadto będzie pełnił funkcję Dyrektora Działu ds. Ogólnoświatowych Inicjatyw Strategicznych Baker & McKenzie. Na tym stanowisku będzie odpowiedzialny za rozwój relacji z klientami, poszukiwanie nowych, utalentowanych prawników, ich dalszy rozwój w kancelarii oraz inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.
“Mam niezwykłą przyjemność objąć stanowisko Prezesa Komitetu Wykonawczego w momencie, w którym Baker & McKenzie osiągnął silną pozycję na światowych rynkach, dzięki wspaniałemu kierownictwu i ogromnemu wkładowi pracy ze strony Johna Conroy'a, Komitetu Wykonawczego oraz wielu innych osób" - powiedział Eduardo Leite. "Dołożę wszelkich starań, aby kontynuować rozwój kancelarii, ponieważ naszym celem jest stać się jeszcze bardziej cenionym i godnym zaufania doradcą w opinii naszych klientów na całym świecie” – dodał Eduardo Leite.
“Pełnienie funkcji członka Komitetu Wykonawczego przez ostatnie 12 lat, z czego ostatnie sześć jako Prezesa Komitetu, było dla mnie ogromnym przywilejem. Będę dokładał wszelkich starań, aby pomagać nowo mianowanemu Prezesowi oraz pozostałym partnerom w dalszym rozwoju naszej kancelarii. Jestem wdzięczny nie tylko za daną mi szansę, ale również za ogromne wsparcie, które otrzymałem od moich kolegów w ciągu tych lat” – powiedział John Conroy.
Kancelaria ogłosiła również, że Philip Suse (Chicago) i Winston Zee (Hong Kong) zostali wybrani na członków Komitetu Wykonawczego. Philip Suse i Winston Zee zastępują, odpowiednio, Petera Engstrom'a (San Francisco/Palo Alto) i Poha Lee Tan'a (Hong Kong), których kadencje dobiegły końca. Peter Engstrom i Poh Tan będą pełnić nowe obowiązki równolegle z dotychczasowymi, związanymi z obsługą klientów i prowadzaniem swoich praktyk.
Dodatkowo jeden z członków Komitetu Wykonawczego, Jeremy Pitts (Tokio), został wybrany na stanowisko Przewodniczącego Komisji Regionalnej Azji i Pacyfiku, a Philip Suse został mianowany Przewodniczącym Komisji Regionalnej Ameryki Północnej.
Jeremy Pitts, Członek Komitetu Wykonawczego oraz Przewodniczący Komisji Regionalnej Azji i Pacyfiku
Jeremy Pitts pełni funkcję członka Komitetu Wykonawczego kancelarii od 2008 r. W latach 2003-2008 pełnił funkcję Partnera Zarządzającego biurem w Tokio. Jego praktyka koncentruje się na prawie finansowym, rozwoju produktów finansowych i transakcjach wykorzystujących strukturalne mechanizmy finansowe. Jeremy Pitts pełnił również funkcję Przewodniczącego Ogólnoświatowej Grupy Bankowej i Finansowej Baker & McKenzie. Jeremy Pitts rozpoczął pracę w kancelarii w 1985 r.
Philip Suse, Członek Komitetu Wykonawczego i Przewodniczący Komisji Regionalnej Ameryki Północnej
Philip Suse pełnił funkcję Partnera Zarządzającego w biurze kancelarii w Chicago od 2003 r. Jego praktyka koncentruje się na transakcjach fuzji i przejęć – zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych – transakcjach typu joint venture, ofertach emisji papierów wartościowych, kwestiach dotyczących zgodności papierów wartościowych z przepisami prawa i ładu korporacyjnego oraz innych transakcjach korporacyjnych. Philip Suse pełnił również funkcję Przewodniczącego Komisji Baker & McKenzie ds. Ameryki Północnej oraz kierował Grupą Prawa Spółek i Papierów Wartościowych w biurze w Chicago. Philip Suse rozpoczął pracę w Kancelarii w 1981 r.
Winston Zee, Członek Komitetu Wykonawczego
Winston Zee posiada znaczące doświadczenie w zakresie prawa zagranicznego. Od ponad 25 lat udziela porad prawnych inwestorom zagranicznym w zakresie wielu kwestii i zagadnień prawnych oraz transakcji, w tym również transakcji realizowanych na terenie Chin lub z udziałem chińskich przedsiębiorstw. Ponadto Winston Zee obsługiwał zagraniczne emisje papierów wartościowych, planowania podatkowe, tworzenie struktur inwestycyjnych i operacyjnych oraz transakcje fuzji i przejęć. Winston Zee rozpoczął pracę w kancelarii w 1981 r.
Komitet Wykonawczy kancelarii Baker & McKenzie to najwyższy organ zarządczy kancelarii. Jego zakres obowiązków obejmuje opracowywanie i wdrażanie ogólnoświatowej strategii działania kancelarii oraz kierowanie codzienną działalnością kancelarii. Komitet składa się z ośmiu członków wybieranych spośród partnerów, w tym z Prezesa. Pozostałymi członkami Komitetu Wykonawczego są Beatriz Pessoa de Araujo (Londyn), Raymundo Enriquez (Meksyk), Alan Harvey (Dallas) i Koen Vanhaerents (Bruksela).
Od momentu przyjęcia i wdrożenia aktualnie obowiązującej strategii w 2004 r. kancelaria Baker & McKenzie:

zwiększyła swoje przychody w skali ogólnoświatowej o 72% do 2104 mld USD, odzyskując tym samym czołową pozycję pod względem przychodów w rankinach American Lawyer 100, Legal Business 100 i American Lawyer Global 100;
zwiększyła zysk na jednego partnera o 52% i to w tempie szybszym niż przeciętne tempo wzrostu zysku kancelarii notowanych w rankingu Legal Business Global 50, jednocześnie zwiększając, a nie zmniejszając liczbę partnerów;
awansowała bardzo wysoko w rankingach na wielu rynkach geograficznych, dziedzinach prawa i branżach oraz w sondażach organizowanych wśród klientów, w tym m.in. organizowanych przez Corporate Board Member, BTI Consulting i innych;
uzyskała tytuł najsilniejszej marki kancelarii prawnej na świecie, wg. badania SharpLegal Brands zorganizowanego przez Acritas w 2009r.;
zdobyła uznanie za innowacyjny program zarządzania talentami (opisany w publikacji zatytułowanej Harvard Business School Case Studies, Baker & McKenzie (A & B) - A New Framework for Talent Management);
stała się pierwszą kancelarią prawną, która otrzymała od stowarzyszenia Foreign Policy Association prestiżową nagrodę za inicjatywy dotyczące działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.