W związku z najnowszym orzecznictwem polskich sądów administracyjnych, pojawiła się możliwość odzyskania podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zapłaconego przez spółki kapitałowe z tytułu pożyczek udzielonych im przez wspólników w latach 2007 i 2008.

Pomiędzy 1 stycznia 2007 a 31 grudnia 2008 roku, polskie przepisy nakładały podatek PCC na spółki kapitałowe otrzymujące pożyczki od swych wspólników, w wysokości 0,5% od kwoty pożyczki.

Obecnie sądy administracyjne w kilku wyrokach (m.in. wyroku WSA w Warszawie z dnia 11 września 2009 r., sygn. akt III SA/WA 619/09) potwierdziły stanowisko podatników, iż nałożenie podatku PCC na pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez jej wspólnika stało w sprzeczności z przepisami wspólnotowymi (tj. z Dyrektywą 69/335/EWG). Polskie przepisy krajowe w analizowanym zakresie naruszyły wspólnotową zasadę „stand still”, zabraniającą państwom członkowskim UE zaostrzanie krajowych przepisów dotyczących opodatkowania przepływu kapitałów po dacie akcesji do UE.

W rezultacie, w świetle najnowszego orzecznictwa, istnieje szansa na odzyskanie uiszczonego podatku PCC z tytułu pożyczek od wspólników z lat 2007 – 2008, w drodze wniosku o zwrot nadpłaty tego podatku. Wszczęcie wskazanej procedury byłoby w szczególności zasadne w przypadku pożyczek opiewających na znaczne sumy. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że z wdrożeniem procedury zwrotu podatku nie wiąże się żadne ryzyko podatkowe.

Kancelaria GLN oferuje pomoc we wdrożeniu procedury odzyskania zapłaconego podatku PCC.