Kancelaria Baker & McKenzie doradzała w zakresie prawa ukraińskiego, polskiego i luksemburskiego w związku z niedawną pierwszą ofertą publiczną akcji WESTA ISIC S.A.

Wpływy z oferty publicznej 25% akcji spółki wyniosły 129,6 mln PLN. Akcje zostały dopuszczone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W skład zespołu, którym kierował Konrad Konarski, partner z biura Baker & McKenzie w Warszawie i Serhiy Chorny, partner z biura w Kijowie, wchodzili Olena Kuchynska z Kijowa, Michał Głowacki i Piotr Kowalik z Warszawy oraz Raphael Collin i Nicolas Ronzel z Luksemburga.

Kancelaria doradzała także przy zakończonej miesiąc wcześniej ofercie publicznej ukraińskiego producenta zbóż i nasion oleistych - KSG Agro S.A. o wartości 108 mln PLN. Na czele zespołu Baker & McKenzie stał Konrad Konarski, partner z biura w Warszawie i Oksana Simonova, partner z biura w Kijowie. Przy transakcji pracowali również Olena Kuchynska z Kijowa i Michał Głowacki z Warszawy. Doradztwo w kwestiach prawa luksemburskiego powierzono Laurentowi Fessmannowi, partnerowi z Luksemburga.

WESTA jest ósmą spółką z Ukrainy, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kancelaria Baker & McKenzie obsługiwała siedem z tych ofert. Poza Westa i KSG Agro, kancelaria była wcześniej doradcą transakcyjnym przy IPO Sadovaya Group i Milkiland w 2010 r., Kernel w 2007 r. i Astarta w 2006 r., a także doradcą organizatora oferty przy IPO Industrial Milk Company w 2011 r.

Konrad Konarski, kierujący warszawską praktyką papierów wartościowych, powiedział: “ W ciągu ostatnich 6 miesięcy pomogliśmy w realizacji pięciu pierwszych ofert publicznych spółek ukraińskich w Polsce. To pokazuje, że transakcje Astarty and Kernela, które kiedyś wydawały się jedynie efemerycznymi przygodami ukraińskich firm z polską giełdą, utorowały drogę dla obecnej fali spółek ukraińskich szukających finansowania na polskim rynku kapitałowym. Nikt już nie zaprzeczy, że Warszawa stała się centrum finansowym Europy Środkowej oraz naturalnym wyborem dla notowań spółek z Ukrainy. Z przyjemnością dzielimy się z klientami doświadczeniem uzyskanym w trakcie poprzednich transakcji i mamy nadzieję, że coraz więcej ukraińskich spółek z branży rolnej i przemysłowej będzie pozyskiwało finansowanie poprzez IPO prowadzone w Polsce.”

Serhiy Chorny, szef kijowskiego działu zajmującego się papierami wartościowymi, dodaje: “Cały czas pomagamy ukraińskim spółkom debiutować na międzynarodowych rynkach finansowych i czynimy to w najkorzystniejszy sposób pod względem czasu i kosztów. Dużym ułatwieniem stało się niedawne otwarcie biura w Luksemburgu. Obecnie możemy pochwalić się największym zasięgiem geograficznym, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprostać wymogom wszystkich klientów z Ukrainy, zwracających się do nas o doradztwo w zakresie przygotowania i realizacji IPO oraz publicznych ofert dłużnych papierów wartościowych.”