Trybunał po raz kolejny potwierdził, że Państwa Członkowskie mają bardzo ograniczony zakres swobody przy określaniu wyłączeń w prawie do odliczenia podatku.

Należy podkreślić, że sporny przepis jest też absolutnie nieracjonalny. Jego konstrukcja powoduje, że restrykcje w prawie do odliczenia stosowane są wyłącznie do rzeczywistych transakcji, natomiast nie ma on znaczenia dla przypadków oszustw podatkowych dokonywanych z użyciem podmiotów z rajów podatkowych.

W przypadku bowiem transakcji fikcyjnych lub w których kwota wynagrodzenia jest sztucznie zawyżona brak prawa do odliczenia wynika już z przepisów ogólnych.

W postępowaniu przed Trybunałem podatnika reprezentowali doradcy podatkowi z Baker & McKenzie: Jerzy Martini oraz Marek Wojda.