Karol Sienkiewicz , partner w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch.

Warto przyjrzeć się, na czym taka „reaktywacja” polega i jak się ją przeprowadza.

Reaktywacja. Pod pojęciem „reaktywacja” rozumieć należy po prostu odtworzenie władz spółki i wpisanie jej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W jaki jednak sposób doprowadzić od uzyskania stosownego postanowienia? Wszak wniosku nie może złożyć sama spółka, która od lat 40tych, a nawet od okresu przedwojennego nie wykazywała żadnej aktywności, w szczególności nie posiada żyjących członków organów.

Reaktywacja niekoniecznie kodeksowo. Większych wątpliwości nie budzi możliwość zwołania walnego zgromadzenia w trybie wskazanym w art. 400 ksh, a wiec w wyniku realizacji tzw. praw mniejszości. Wbrew jednak niektórym wypowiedziom wcale nie jest konieczne zgromadzenie aż 1/5 kapitału spółki (do dnia 3.08.2009 r. próg ten wynosił 10%), bowiem do przeprowadzenia procedury „reaktywacji” może wystarczyć posiadanie jednej akcji

W celu rozpoczęcia procedury „reaktywacji” spełnione muszą być dwa warunki: po pierwsze istnienie spółki akcyjnej, po drugie zaś posiadanie przynajmniej jednej ważnej akcji tejże spółki.

Zobacz także:

Reaktywacja przedwojennych spółek