Robert Gago, Counsel, radca prawny, szef Zespołu Prawa Konkurencji w kancelarii LOVELLS

Zasadność niektórych z zaprezentowanych również w raporcie zarzutów Komisji zostanie wkrótce zweryfikowana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, który rozstrzygnie jedną z najgłośniejszych spraw dotyczących sektora farmaceutycznego. Sąd Pierwszej Instancji ETS w dniach 26 i 27 listopada br. przeprowadził rozprawę w sprawie odwołania spółki AstraZeneca od decyzji Komisji z 2005 r. stwierdzającej nadużywanie pozycji dominującej, poprzez utrudnianie producentom leków generycznych wejścia na rynek i nakładającej na spółkę karę w wysokości 60 milionów EURO.
Fakt, iż Komisja w chwili obecnej traktuje priorytetowo kwestie konkurencji na rynku farmaceutycznym potwierdzają dokonane kilka dni temu niezapowiedziane kontrole wśród przedsiębiorstw farmaceutycznych. Warto podkreślić, że raport nie potwierdza, iż istnieją dowody powszechnej i systematycznej antykonkurencyjnej praktyki stosowanej przez spółki innowacyjne objęte badaniem. Jednak Komisja wciąż prowadzi swoje działania, i jak zapowiedziała dziś Komisarz Kroes, w sytuacjach w których Komisja takie dowody uzyska oczywiste będzie wszczęcie odpowiedniego postępowania antymonopolowego.
Polityczna presja ze strony Państw Członkowskich, aby zmniejszyć koszty systemów ochrony zdrowia, oznacza, iż jest mało prawdopodobne, aby badanie sektorowe nie przyniosło w najbliższej przyszłości konkretnych kroków, zarówno w postaci działań Komisji na gruncie prawa konkurencji, jak i ewentualnie propozycji działań legislacyjnych.
Zarówno wstępny raport z badania sektorowego, jak i ostatnie postępowania kontrolne prowadzone przez Komisję stanowić będą istotny materiał do analiz dla przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej. W rezultacie konieczne może się okazać dokonanie wewnętrznych audytów oraz przeprowadzenie odpowiednich szkoleń pracowników po to, aby odpowiednio wcześnie zidentyfikować kwestie problematyczne, zaniechać naruszeń oraz wprowadzić w przedsiębiorstwach odpowiednie mechanizmy prewencyjne mające na celu zapewnienie zgodności z prawem konkurencji.