statystyki

Prawnicy Kancelarii BAKER & McKENZIE ostrzegają: pozwy zbiorowe grożą także Skarbowi Państwa

22.07.2010, 06:20; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:40
W dniu 19 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Jak ostrzegają prawnicy kancelarii Baker & McKenzie, chociaż ustawa miała być przede wszystkim narzędziem w rękach konsumentów w dochodzeniu swoich roszczeń w stosunku do przedsiębiorców, w oparciu o nią wiele osób może kierować swoje roszczenia również wobec Skarbu Państwa.

Ustawa pozwala na dochodzenie w jednym postępowaniu roszczeń jednego rodzaju na rzecz co najmniej 10-osobowej grupy osób, jeżeli roszczenia te oparte są na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. W postępowaniu grupowym można dochodzić roszczeń o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za produkt oraz z tytułu czynów niedozwolonych (z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych). W przeciwieństwie do ograniczenia przedmiotowego, ustawa nie wprowadza żadnych ograniczeń co do kręgu potencjalnych pozwanych.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane