Jeżeli więc z powodu zwiększenia bezpieczeństwa rzeczywiście konieczne byłoby przeszukiwanie przez służby ochrony odzieży oraz mienia pełnomocników, powinno być to uzgodnione przez prezesów sądu z organami korporacji.
Tym samym warszawska ORA przyłączyła się do wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym zwrócił się do ministra sprawiedliwości w sprawie stosowania środków kontroli osób wchodzących na teren sądu. RPO wskazał na art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który stanowi, że każdy ma prawo do poszanowania życia prywatnego, zaś ingerencja władzy publicznej w korzystanie z tego prawa jest niedopuszczalna. Rzecznik uznał zatem, że tylko regulacja ustawowa może ograniczać prawa i wolności obywatelskie. Takiej jednak w obecnym stanie prawnym brak.
Komentarze (11)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeX pisze „Kurcze, a jak ja idę do innego sądu (np. na szkolenie), to się poddaję kontroli jak każdy. No ale ja jestem tylko sędzią”
Skoro x tak uważa, to niech jeszcze podda się takiej kontroli jak żona Wałęsy w filmie Wajdy, tam chyba celnicy pokazywali swoją wyższość, tylko, że z reguły albo w 100% kontrolowali tych co nie trzeba a miliony na kontach przestępców rosły, to jakaś paranoja, może wszędzie jakieś kontrole i kontrole kontroli,