statystyki

Czy wywłaszczenie pod budowę drogi obejmuje całą nieruchomość?

autor: Małgorzata Raczkowska13.09.2013, 07:40; Aktualizacja: 13.09.2013, 08:19
Z reguły większość inwestycji drogowych prowadzona jest obecnie w trybie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Z reguły większość inwestycji drogowych prowadzona jest obecnie w trybie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.źródło: ShutterStock

Przez moją działkę o powierzchni 1,5 tys. mkw., na której stoi dom jednorodzinny, ma przebiegać obwodnica – pisze pan Henryk. – Planowana trasa zajmie część działki o powierzchni 1 tys. mkw. i będzie to ta część, na której stoi dom, nie obejmie jednak ogrodu wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Mimo spotkania z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nadal nie wiem, kiedy będę musiał się wyprowadzić z domu, kiedy dostanę odszkodowanie i czy mogę liczyć na rekompensatę za całą nieruchomość, czy tylko za część leżącą w granicach planowanej trasy?

Z reguły większość inwestycji drogowych prowadzona jest obecnie w trybie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Wydawana na jej podstawie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zastępuje decyzję wywłaszczeniową. Oznacza to, że z dniem, w którym decyzja ZRID stała się ostateczna, własność wszystkich nieruchomości położonych w granicach planowanej inwestycji przechodzi z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego. Dotychczasowy właściciel musi opuścić swoją nieruchomość w terminie nie krótszym niż 120 dni, jednak prawo dopuszcza także możliwość nakazania opróżnienia nieruchomości niezwłocznie. W takim przypadku organ wydający decyzję powinien wskazać wywłaszczonemu lokal zamienny, w którym będzie mógł mieszkać nie dłużej jednak niż 120 dni od daty wywłaszczenia.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane