statystyki

Czy wywłaszczenie pod budowę drogi obejmuje całą nieruchomość?

autor: Małgorzata Raczkowska13.09.2013, 07:40; Aktualizacja: 13.09.2013, 08:19
Z reguły większość inwestycji drogowych prowadzona jest obecnie w trybie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Z reguły większość inwestycji drogowych prowadzona jest obecnie w trybie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.źródło: ShutterStock

Przez moją działkę o powierzchni 1,5 tys. mkw., na której stoi dom jednorodzinny, ma przebiegać obwodnica – pisze pan Henryk. – Planowana trasa zajmie część działki o powierzchni 1 tys. mkw. i będzie to ta część, na której stoi dom, nie obejmie jednak ogrodu wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Mimo spotkania z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nadal nie wiem, kiedy będę musiał się wyprowadzić z domu, kiedy dostanę odszkodowanie i czy mogę liczyć na rekompensatę za całą nieruchomość, czy tylko za część leżącą w granicach planowanej trasy?

Z reguły większość inwestycji drogowych prowadzona jest obecnie w trybie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Wydawana na jej podstawie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zastępuje decyzję wywłaszczeniową. Oznacza to, że z dniem, w którym decyzja ZRID stała się ostateczna, własność wszystkich nieruchomości położonych w granicach planowanej inwestycji przechodzi z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego. Dotychczasowy właściciel musi opuścić swoją nieruchomość w terminie nie krótszym niż 120 dni, jednak prawo dopuszcza także możliwość nakazania opróżnienia nieruchomości niezwłocznie. W takim przypadku organ wydający decyzję powinien wskazać wywłaszczonemu lokal zamienny, w którym będzie mógł mieszkać nie dłużej jednak niż 120 dni od daty wywłaszczenia.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane