Sądownictwo: Prezes sądu zweryfikuje kwalifikacje biegłego

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz08.08.2013, 07:17; Aktualizacja: 08.08.2013, 08:24
Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Aby zostać biegłym sądowym, ekspert będzie musiał mieć trzyletnie doświadczenie w danej dziedzinie, certyfikat potwierdzający znajomość prawa procesowego, a także ukończyć szkolenie organizowane przez prezesa sądu okręgowego z zakresu przepisów dotyczących statusu biegłego oraz jego praw i obowiązków. Takie nowe wymogi dla kandydatów przewiduje ostatnia wersja projektu założeń do ustawy o biegłych sądowych, który trafił do konsultacji społecznych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • mors(2013-08-12 15:33) Zgłoś naruszenie 00

  Np. Co może biegły wiedzieć o Prawie budowlanym?

  Odpowiedz
 • sn(2013-08-08 12:11) Zgłoś naruszenie 00

  Powinny być klasyfikacje biegłych i od tego powinny zależeć stawki wynagrodzenia, za godzinę , pracę. Nie wszystkie opinie ,ekspertyzy muszą być wykonywane przez fachowców (profesorów,dr.) światowej klasy, mniej skomplikowane sprawy może wykonać np. tylko inżynier budownictwa. Błędem dotychczasowego systemu MS było :
  1/Nie uregulowanie lub często sprzeczne praktyki ,interpretacje,stosowane przez Sądy co do podatków (PIT,CIT,VAT ) na wystawiane faktury za usługi przez firmy (osoby fizyczne) , jakby autorzy nie znali przepisów podatkowych, albo je lekceważyli (nie obowiązywało prawo RP).
  2/ Dopuszczenie, aby na sali sądowej prowadzony był błędny spór pomiędzy osobą bez uprawnień, bez długoletniego doświadczenia w branży , a fachowcami wysokiej klasy (stopnie,tytuły), rzeczoznawcami z upr. branżowymi , państwowymi (są listy tych osób w branżach, korporacjach, instytucjach np. w branży budowlanej CRRB , BHP GI PIP, ppoż. KG PSP , hig sanit. GIS itp) .
  3. Niskie stawki ,wynagrodzenia za pracę, zmuszanie poprzez zwrot kosztów na jazdy do i od sądów z aktami w PKS,PKP,nie uwzględniając do rozliczenia nawet własnego auta .Jakie bezpieczeństwo dla tych akt w komunikacji publicznej, często ważnych- jest żadne.To zniechęcało fachowców do współpracy z sądami, zostawali wiadomo jacy i takie opinie , oceny , ekspertyzy, później wyroki , no i opinia o sądach hucząca w mediach , ośmieszająca je. MS powinno coś z tym zrobić jak nowelizuje przepisy !!

  Odpowiedz
 • mmagik(2013-08-08 11:25) Zgłoś naruszenie 00

  dotychczasowe regulecje to totalna porażka systemu sądowniczego, który tolerował funkcjonowanie wielu niekompetentnych bieglych

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane