Biernacki: Prokuratura nie działa jak należy. Skończymy z manipulacją

autor: Robert Zieliński10.07.2013, 06:53; Aktualizacja: 10.07.2013, 13:12

Nowe rozwiązania muszą dać rządowi możliwość wskazywania kierunków działania prokuraturze, priorytetów w walce z przestępczością. Chcę, by parlament uzyskał prawo do szerszej informacji o działaniach podejmowanych przez prokuraturę, oczywiście z zagwarantowaniem tajemnicy konkretnych śledztw - mówi minister Marek Biernacki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • ober(2013-07-10 07:31) Zgłoś naruszenie 00

    Prokuratorzy chronią mafię urzędników zmieniających zapisy w miejscowym planie zagospodarowania za łapówki.
    Pomimo przedstawienia dowodów na istnienie takiego procederu, gdzie wnosiłem o powołanie biegłego sadowego do oceny dowodów i sprawdzenia zmian powstałych nielegalnie w miejscowym planie zagospodarowania, to prokurator umorzył śledztwo przeciwko urzędnikom gminy Tuszyn i urzędu wojewódzkiego w Łodzi w tym wojewody, opierając się tylko na niektórych zeznaniach tych urzędników.
    Prokurator dodatkowo poświadczył jakoby z miejscowego planu nie zniknęły istotne zapisy, co jest poświadczeniem nieprawdy przez tego prokuratora.
    Wskazuję, że zawiadomienie skierowałem do prokuratury okręgowej w Łodzi, która przekazała sprawę do prokuratury okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie ostatecznie sprawę przekazano prokuraturze rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim. Prokuratura z Piotrkowa przekazała prowadzenie sprawy policji w Koluszkach.
    Cały czas byłem odsuwany od sprawy nie mogąc się zapoznać z aktami sprawy jako poszkodowany.
    Od postanowienia o umorzeniu śledztwa złożyłem zażalenie do Sadu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie stwierdzam że Sąd dokonał bełkotu prawnego nie związanego z moimi zarzutami w stosunku do prokuratury. Wskazuję, że sędzia prowadzący nie dał mi się wypowiedzieć na sprawie, gdzie ten sędzia ma kilkanaście postępowań dyscyplinarnych.
    Stwierdzam, że w prokuraturze i w sądownictwie istnieje specjalna struktura służąca do zamiatania spraw przeciwko skorumpowanym urzędnikom, a wiec istnieje mafia w wymiarze sprawiedliwości.
    Dlatego żaden z urzędników dotychczas nie został ukarany za przestępstwa korupcyjne.
    Tusk chroni 450tys. armię w znacznej części skorumpowanych urzędników.
    Do 1989r. było tylko 180tys. Urzędników, a więc łatwiej można było ich kontrolować. Jak obecnie można skontrolować armię 450tys. w znacznej części skorumpowanych urzędników. Musiałaby powstać armia prokuratorów i policjantów do kontroli specjalistycznych decyzji urzędniczych. Prokuratorzy nie znają się na przepisach resortowych tylko znają przepisy karne, a więc nie mają uprawnień do oceny pracy urzędników, czy nie dochodzi w niej do przestępstw.

    Odpowiedz
  • rewizor(2013-07-10 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    malowanie farbą tynku który ledwo ściany się trzyma-to cały sens reformy.Trzeba ustawę na nowo napisać,od podstaw gdzie prokurator śledczym nie będzie a sędzia zamiast kontrolować dostarczenie wezwania zajmie się oceną dowodów stron, jak w USA.Przepisy z PRL-u do dzisiaj obowiązujące trzeba zastąpić przystającymi do dzisiejszych realiów i znikną informacje o ilości żarówek

    Odpowiedz
  • Themis(2013-07-10 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    " Mam też rewolucyjny dla polskiego systemu prawa pomysł. Chodzi o dopuszczenie dowodów pośrednich. Tak aby sędzia mógł odebrać tylko oświadczenie od funkcjonariusza publicznego takiego jak prokurator lub policjant, który zrelacjonuje to, co usłyszał od świadka. " Tego jeszcze nie było. Pan minister kpi, czy o drogę pyta ? To może szybciej będzie, jak sędzia, bez procesu, będzie zatwierdzał akt oskarżenia, ze wskazanym tam przez prokuratora stanem faktycznym i żądaniem co do kary. A tak na marginesie, jaka jest wiarygodność policjantów, skoro co chwilę słyszymy o popełnianych przez nich przestępstwach kryminalnych, czy związanych z chęcią wykazania się i polepszenia statystyki. Gratuluję Panu Premierowi takiego ministra. Jak się zmieni władza, to usłyszymy od agentów CBA i innych co to pan premier i inni ministrowie nawyrabiali. Ale świadków sąd nie będzie słuchał. poprzestanie na "świadkach ze słyszenia", od dziś proponuję nazywać ich świadkami Biernackiego. I wyrok gotowy. Myślałem, że tylko Panowie Czuma, Kwiatkowski i Gowin, byli ciekawymi przerywnikami monotonnego dorobku polskiej myśli prawnej. Ale srodze myliłem się.

    Odpowiedz
  • tym można w społeczeństwie zapunktować(2013-07-10 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    Panie ministrze - sposób na deregulacje jest bajecznie prosty, konstytucyjny i społecznie pożądany.
    Wystarczy zmienić zapisy w procedurach. Pełnomocnikiem strony powinien móc być każdy, kogo strona sobie wybierze. Bez ograniczenia do dwóch czy trzech grup zawodowych.

    Zasadą europejskiego procesu jest, że to "sąd zna prawo". Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby pełnomocnik strony za zgodą samej strony ograniczał się wyłącznie do opisania faktów. Być może wolałbym aby reprezentował mnie urzędnik, który ma doświadczenie, albo polonista, który pięknie wygłasza mowy. Dlaczego nie mam do tego prawa. Nikt bez orzeczenia sądu nie powinien mieć ograniczenia zdolności do czynności prawnych, a w tym przypadku takie ograniczenie mamy.
    W dodatku przepisy regulujące te kwestie są kazuistycznie absurdalne. Może być pełnomocnikiem ojciec, bez wykształcenia, nie może być kuzyn magister prawa. Dlaczego nie może? Może być pracownik, nie może być zwykły zleceniobiorca, z którym zawarto jednorazową umowę. Dlaczego?

    Odpowiedz
  • do 4:(2013-07-10 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    Masz do tego prawo w postępowaniu cywilnym. Powierz poloniście albo urzędnikowi stały zarząd własnym majątkiem.

    Odpowiedz
  • ZIBI(2013-07-10 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    ILE JESZCZE PUSTEGO GADANIA, KONSULTACJI, DYSKUSJI ITD. RZĄDZICIE 6 LAT. ALBO MACIE COŚ DO ZAPROPONOWANIA ALBO NIE ZAWRACAJCIE D... I ROZPISZCIE NOWE WYBORY. GDZIE ZAPOWIADANA DUŻA NOWELA KPK, GDZIE ZMIANY W PROKURATURZE, GDZIE RZETELNE ZASADY AWANSÓW W PROKURATURACH, SĄDACH. JAK NIE UMIECIE NIC ZROBIĆ TO SIĘ ODSUŃCIE ALBO WAS WYRZUCĄ

    Odpowiedz
  • Do 5(2013-07-10 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego akurat stały? Dlaczego płacenie przez mnie ZUS-u ma wpływać na zdolność pełnomocnika do reprezentowania mnie?
    Dlaczego w administracyjnym nie można? Przecież tam, w zasadzie o czym wszyscy wiedzą, postępowanie rozstrzyga się pisemnie. Oratorskie popisy ogranicza się do minimum a najlepiej do zera. I tutaj znowu, mogę napisać wszystkie pisma do WSA pod którymi podpisze się strona, ale nie mogę iść i powiedzieć kilka słów w imieniu strony. Kazuistyka jak w kodeksach mezopotamskich.

    Odpowiedz
  • NIKT(2013-07-10 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem prokuratorem z Pr. rejonowej, cieszę sie Panie Ministrze, że widzi Pan bezczynność i rozpasanie prokuratorów z okręgowej, nie mówiąc już o apelacyjnych, gdzie kompletnie nie mają roboty. Wystarczy sprawdzić obciążenie na jednego prokuratora z okręgówki np. 0, 56 sprawy na śledczego. Są tam całe koterie wzajemnej adoracji, szef jest traktowany jak BÓG, odbiera hołdy od lizusów,szanse na awans mają piękne laski przed 30-ką, bez żadnego doświadczenia i "fajne chłopaki", którzy razem jeżdżą na szkolenia i imprezują. Miejsc na szkoleniach zawsze brakuje tym z rejo nówek, choćby tematy wykładów nie wiem jak ich interesowały. A jak do Okręgówki wyśle się wniosek o przejęcie sprawy, naprawdę skomplikowanej, gospodarczej, obejmującej watki ogólnokrajowe lub nawet międzynarodowe to odpowiedzą jednym zdaniem - nie ma podstaw. Radzę sprawdzić ile takich wniosków w roku 2012 zostało oddalonych i w jakich sprawach. Przecież sprawa z Amber Gold też była w tzw. nadzorze w okręgówce i jakoś nie przyszło kolegom do głowy jej przejęcie. Nie mówię już o innych stanowiskach piastowanych w prokuraturach okręgowych np. kierownik d/s szkoleń, kierownik d/s komputerów, rzecznik prasowy, specjalista d/s remontów i wielu innych, którzy od lat nie prowadzili żadnych postępowań. Nam prokuratorom liniowym stawia się tymczasem coraz większe wymagania, zasypuje tonami zapytań, sprawozdaniami, oświadczeniami, szkoda słów. Przez lata tego nikt nie widział. Jakby rozgonić to towarzystwo na górze, a apelacyjne zlikwidować to byłyby takie oszczędności, że ho ho.

    Odpowiedz
  • zosia(2013-07-10 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    PO cofnęła nas do czasów stalinowskich. Tak uważa Bronisław Komorowski. Gdzie był, gdy wydzielano prokuraturę?

    Odpowiedz
  • obserwator(2013-07-11 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Ile nienawiści w niektórych komentarzach! Ludzie kochani, zdystansujcie się trochę!Widzicie igłę w oku swego brata a nie widzicie belki w swoim. W naszym państwie jest tylu prokuratorów (16 na 100tys mieszkańców, a np. we Francji 3), że wystarczy ich do nagonki na ludzi. Znam wiele przypadków oskarżonych pod publikę, przed wyborami lub wtedy, gdy trzeba coś podać ciekawego opinii publicznej. Ludzie ci długimi latami dochodzą swoich praw w sądach gnąc się pod pręgierzem ludzkich oczu.
    Odnośnie artykułu: świadków nie trzeba chronić, bo w tłumie większość z nich kłamie, czasem świadomie a czasem nie.A już przy przesłuchaniu świadka na odległość dopiero rozwiną się wodze wyobraźni! Jeśli zeznając w obecności oskarżonego świadek konfabuluje, co będzie jeśli go nie będzie widział? Zbyt wiele znam przypadków tego stanu rzeczy. Oskarżyć o składanie fałszywych zeznań jest niezmiernie trudno. Ochrona świadka będzie sprzyjać szybkiemu zakończeniu rozpraw po myśli policji i prokuratora, poprawi statystyki sądowe, ale nie będzie miała nic wspólnego ze sprawiedliwością. Może właśnie o to chodzi w tej nowelizacji???

    Odpowiedz
  • obserwator(2013-07-11 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Ochrona świadka będzie sprzyjać szybkiemu zakończeniu rozpraw po myśli policji i prokuratora, poprawi statystyki sądowe, ale nie będzie miała nic wspólnego ze sprawiedliwością.
    Może właśnie o to chodzi w tej nowelizacji???

    Odpowiedz
  • marysia(2013-07-11 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    Przeciez Bronislaw Komorowski to tez PO ? a stalinowskie czasy byly inne.

    Odpowiedz
  • Beta(2014-05-06 00:59) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie Ministrze Biernacki!
    Uwierzę w Pana uczciwość, jeżeli wyrok (VII Pa 80/13 z 2013 - 10 -22)
    wraz z uzasadnieniem znajdzie się w bazie orzeczeń sądowych w Internecie.
    Wyrok Sądu Pracy jest dla mnie korzystny, prawdopodobnie z tego powodu, że po drugiej rozprawie złożyłam skargę na sędziego do Prezesa Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.
    Lokalna sitwa szukała na mnie zemsty, za przyczynienie się do unieważnienia konkursu na dyrektora szkoły (I OSK/ 324/13).
    Sąd Pracy nie odpowiada na pismo dotyczące umieszczenia w/w wyroku w Internecie. W sposób oczywisty Sąd chroni nadużycie władzy przez burmistrza Kowar, jego porażające niedorzeczności przed Sądem forsował
    zawodowy pełnomocnik strony pozwanej, czyli szkoły.
    Na to postępowanie Sąd Pracy ma przyzwolenie Sądu Apelacyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa. Mam nadzieję, że Pan Minister nie dołączy się do nich.

    Pismo w tej sprawie wpłynęło do Ministerstwa Sprawiedliwości w dniu 31 marca 2014r.

    Odpowiedz