Szykują się zmiany w ustawie o prokuraturze. Premier chce, by bardziej niż teraz podlegała realizowała politykę rządu.

Premier Tusk zapowiedział przyspieszenie prac nad zmianami w ustawie o prokuraturze. W tej sprawie szef rządu ma się spotkać z Prokuratorem Generalnym, prezydentem i ministrem sprawiedliwości. Celem prac jest to, by prokuratura była "bardziej niż do tej pory" gotowa pracować na rzecz ochrony państwa i obywateli przed agresją.

W ten sposób premier nawiązał do ostatnich wydarzeń na tle rasistowskim. W Białymstoku jedna z prokuratur odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie malowania swastyk, uznając, że są one "powszechnym w Azji symbolem szczęścia".

Premier Tusk zapowiedział, że ostatnim aktom rasistowskim będzie poświęcone spotkanie ministra spraw wewnętrznych z Prokuratorem Generalnym.

Zdaniem szefa rządu, prokuratura i policja powinny "na serio i z całą bezwzględnością" ścigać przypadki nienawiści rasowej, agresji, antysemityzmu i zakłócania porządku publicznego. Sprawa jest jednoznaczna - dodał premier i podkreślił, że zachowań rasistowskich zakazują nie tylko poszczególne artykuły kodeksu karnego, ale też konstytucja.

Premier Tusk powiedział, że Polska musi być krajem demokratycznego ładu, w którym jest miejsce dla wszystkich poglądów i w którym nie będzie agresji wobec tych, którzy chcą je głosić.