Skrócenie czasu oczekiwania na wyrok o co najmniej dwa tygodnie - takie zamiany w najbliższym czasie zapowiada minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. W tym celu chce wyposażyć listonoszy w tablety, aby niemal natychmiast sąd mógł odnotować dostarczenie korespondencji poleconej.

Obecnie został już przeprowadzony program pilotażowy na grupie listonoszy w Warszawie i - jak twierdzi minister - przyniósł pożądany rezultat. "Sędziowie nie muszą czekać na potwierdzenia dostarczenia korespondencji. Kolejne rozprawy mogą planować nawet z dnia na dzień" - przyznaje minister.

Jarosław Gowin dodaje jednak, że w tablety zakupi Poczta Polska, ministerstwo dorzuci jedynie specjalne oprogramowanie. "Poczta i tak chce wyposażyć listonoszy w tego typu urządzenia. My dołączymy specjalne oprogramowanie. Takim sposobem koszty tego przedsięwzięcia będą znikome a efekt naprawdę wymierny " - przekonuje w rozmowie z IAR minister Jarosław Gowin.

Tymczasem Rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Bartłomiej Przymusiński zwraca uwagę, że aby sukces testu mógł być w przyszłości powtórzony, każdy listonosz musi mieć tablet. "W przeciwnym razie efekt będzie połowiczny albo znikomy"

Reklama

- podkreśla Przymusiński. Poczta Polska na razie szczegółów nie ujawnia. Wiemy jednak, że umowa resortu sprawiedliwości z pocztą ma zostać podpisana na początku kwietnia. Realnie od czerwca możliwe są zmiany w dostarczaniu zawiadomień sądowych.