Radni nie mają prawa określać własnych sankcji dla mieszkańców, którzy nie będą przestrzegać obowiązków wynikających z uchwalonego przez nich regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. Takie działanie jest bezprawne, uznał wojewoda mazowiecki.
Zdaniem organu nadzoru tego typu unormowanie wychodzi poza zakres upoważnienia zawartego w ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 391 z późn. zm.).
„Rada gminy nie może określać kar związanych z przestrzeganiem ustaw, w tym ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach” – zauważa wojewoda. I przypomina, że wspomniany akt zawiera już sankcje za łamanie przez mieszkańców postanowień związanych z gospodarką odpadami komunalnymi. Zgodnie z art. 10 wspomnianej ustawy naruszając postanowienia gminnego regulaminu, właściciel nieruchomości naraża się na karę grzywny.
Ten przepis stanowi wystarczającą podstawę do stosowania przez odpowiednie służby kar pieniężnych wobec krnąbrnych mieszkańców. Nie ma więc uzasadnionej potrzeby powtarzania go w samym regulaminie. Rada gminy nie powinna również ustalać innych dodatkowych kar w zakresie tych spraw.
Przepisy karne nie są jedynymi pochodzącymi z ustawy regulacjami, które nie mogą być dublowane albo modyfikowane w akcie prawa miejscowego, jakim jest regulamin. Niedopuszczalne jest, by rada gminy w drodze uchwał wprowadzała do prawa miejscowego własne definicje legalne uprzednio wyjaśnione w ustawie.
„W przypadku powtórnego zdefiniowania pojęcia ustawowego w regulaminie istnieje realna możliwość, że jego interpretacja w oderwaniu od aktu pierwotnego spowoduje zmianę znaczeniowo-prawną danego pojęcia przyjętą w ustawie.
Poza tym skoro postanowienia regulaminu mają jedynie uszczegóławiać regulacje ustawowe w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, to tym bardziej nie ma podstaw prawnych do powtarzania w nim definicji (...) zawartych w ustawie upoważniającej” – wyjaśnia organ nadzoru.

ORZECZNICTWO
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego, nr LEX-I.4131.5.2013.BB.