Pani Hanna pobiera minimalną krajową emeryturę. Ma także do spłacenia długi. – Jaką kwotę komornik może maksymalnie zająć z mojego świadczenia? Czy jest jakiś limit – pyta nasza czytelniczka.
Komornik na poczet długu może zająć jednorazowo maksymalnie 25 proc. świadczenia. Potrąceń dokonuje się po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której komornik zajmuje świadczenie na poczet długów alimentacyjnych. Wówczas kwota ta może wynieść do 60 proc. świadczenia.
Istotne jest to, że pewna część emerytury i renty jest wolna od egzekucji i potrąceń – kwota ta wynosi połowę najniższego świadczenia. Jest to tzw. minimum egzystencji. Dzięki niemu niezależnie od wielkości zadłużenia emeryt nigdy nie zostanie bez środków do życia.
Obecnie minimalna emerytura w Polsce wynosi 799,18 zł, co oznacza, że kwota wolna od egzekucji to 399, 59 zł. Dopiero z pieniędzy, które zostaną po jej odliczeniu możliwa jest egzekucja wierzytelności. Również w przypadku zbiegu egzekucji komornik może zająć nie więcej niż 25 proc. świadczenia.
Przed zajęciem emerytury lub renty komornik zawiadamia o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wypłaca wówczas kwotę wolną od zajęcia. Ponadto komornik może zająć majątek zadłużonego emeryta lub rencisty czyli np. nieruchomość lub samochód. Można oczywiście wnosić do wierzyciela o umorzenie długu, należy jednak pamiętać, by zwrócić się bezpośrednio do niego, nie zaś za pośrednictwem komornika.
Dłużnicy, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej lub zdrowotnej mogą liczyć na umorzenie, ostateczna decyzja zależy jednak wyłącznie od dobrej woli wierzyciela.
Podstawa prawna
Art. 139–141 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 r. nr 162, poz. 1118).
Komentarze (27)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeA ZUS potrąca 25% od kwoty brutto.
I taka jest prawda.
To co piszą dziennikarze to bzdury.
Na pewno nie wiesz jakie są zasady ich stosowania.Nie znasz małych
liter? A gdzie zasady interpunkcji? Słowo "artykuł" pisze się przez "u",
a nie prze "ó" . Poza tym piszesz głupoty,skąd te 111,26 zł?
Dziennikarze mają płacone od wierszówki a nie od pisania prawdy.
Nie jest to wywłaszczenie zgodne z art. 21. ust. 2. Konstytucji. Gdyż nie służy celom społecznym i za taką własność nie ma słusznego odszkodowania. Proszę przeczytać art 142 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 r. nr 162, poz. 1118), gdzie stwierdza się, że nikt nie zwolnił komorników ze stosowania Kpc..
1) świadczeń alimentacyjnych, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3 - do wysokości 60% świadczenia;
2) należności egzekwowanych związanych z:
a) odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej,
b) odpłatnością za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych,
c) odpłatnością za pobyt w zakładach pielęgnacyjno- opiekuńczych, do wysokości 50% świadczenia;
3) innych egzekwowanych należności do wysokości 25% świadczenia.”
Co prawda art. 141.ust. 1 op. cit. Ustawy sugeruje, że emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń, w części odpowiadającej:
1) 50% kwoty najniższej emerytury lub renty.
Jednak wyraźnie napisano egzekucji i potrąceń. Wstyd pani Redaktor, że w miarę zdrowych emerytów czy rencistów traktujesz Pani jak choćby pacjentów Budzika. Im też jako Obywatelom, mimo że są w całości utrzymywani przez Państwo to należy im się dodatek socjalny w wysokości 399,46. Napisano to i parafowanej również przez Polskę w artykule 25 ust. 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przyjętej proklamowanej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 217 A (III) z dnia 10 grudnia 1948 r. „Każdy człowiek ma prawo do poziomu życia zapewniającego zdrowie i dobrobyt jemu i jego rodzinie włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i niezbędne świadczenia socjalne oraz prawo do zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w sposób od niego niezależny.” Za tekst biorę całkowitą odpowiedzialność i nie bardzo wierzę, że pani Hanna jeszcze za swojego życia dojdzie sprawiedliwości. Dołączam swój e-mail.
Emeryci Nie dajcie robić z siebie niewolników i głupców ani złotówki więcej nie może zabrać wam komornik to mówi ustawa ZUS was sprzedaje komornikom
Sprawa chyba w końcu dojrzała do tego, aby wyjaśnił ją Trybunał Konstytucyjny.
Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 Art. 140 poz 7