Lustratorzy spółdzielni – nowy zawód regulowany

autor: Ewa Ivanova02.01.2013, 08:58; Aktualizacja: 02.01.2013, 09:25

Rząd poparł pomysł opracowania nowej kompleksowej regulacji spółdzielczej, która ma zastąpić obecne prawo spółdzielcze z 1982 r. Ma jednak sporo zastrzeżeń do projektu nowej ustawy o spółdzielniach, firmowanego przez posłankę Lidię Staroń (PO).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • olicencjonowany(2013-01-30 00:12) Zgłoś naruszenie 00

  Już widzę te nowe przepisy: "Licencję lustratora spółdzielni może otrzymać osoba, która przez okres co najmniej 5 lat w ciągu ostatnich 15 lat przed złożeniem wniosku wykonywała czynności lustratora spółdzielni." I oburzenie zdrowego trzonu lustratorów, że 5 lat to za krótko i grozi totalnym ocipieniem spółdzielców i ich rodzin.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wspólnotowiec(2013-02-13 10:54) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba jak najszybciej znowelizować "Ustawę o własności lokali". To co się dzieje w momencie, gdy zarząd w dużej wspólnocie stanowią nielicencjonowani właściciele, przechodzi ludzkie pojęcie. Musi być urzędowy bicz na samowolne decyzje zarządu wspólnoty. Powinna być ustawowa konieczność powoływania komisji rewizyjnej i sankcje, za nie udostępnianie dokumentów i wydawanie pozwoleń przez zarząd na zawłaszczanie powierzchni wspólnej. Powinien być wzór sprawozdań finansowych i ustawowa konieczność zlecania audytu przez komisję rewizyjną. U nas notorycznie brak jest planu remontów i szczegółowych rozliczeń remontów i eksploatacji, brak rozliczenia dochodów z reklam, najmu, odsetek, odpłatnego kserowania. Zarząd nic sobie z uwag właścicieli nie robi. Licencji zarządowi nikt nie odbierze, bo go nie ma, co ustawa dopuszcza. Część właścicieli bojkotuje zebrania i nie mamy w związku z tym jak odwołać zarządu, gdyż duża część mieszkań jest wynajmowana studentom i właściciele nie posiadają wiedzy, co się naprawdę we wspólnocie dzieje. Zarząd dba, aby nie było żadnych przecieków, co zamierza zrobić. Gdy została wywieszona kartka na bramie, że rozpoczyna się remont, poszliśmy grupą sprawdzić umowę. Zarząd nie okazał nam umowy. Spisał z nami notatkę. Efekt był taki, że bez powodu wówczas prace się nie rozpoczęły. Przeklinamy ten dzień, kiedy ze spółdzielni przekształciliśmy się we wspólnotę.

  Odpowiedz
 • Doświadczony lustrator.(2018-10-17 21:10) Zgłoś naruszenie 00

  Mam ponad dwudziestoletni staż lustracyjny, w Krajowej Radzie i Związku Rewizyjnym. Wykonałem ponad 100 lustracji w różnych spółdzielniach. Potwierdzam zastrzeżenia o stażu w działalności lustratora. Trzy lata to zbyt krótki okres, aby przeprowadzić rzetelną lustrację. Od 5-8 lat, daję taką gwarancję, pod warunkiem, iż takich lustracji przeprowadziło się w danym roku przynajmniej 2 -3.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane