30 posterunków policji zostanie zlikwidowanych do połowy grudnia na terenie dziewięciu powiatów woj. mazowieckiego. W ich miejsce powstanie pięć komisariatów. Zmiany w kolejnych powiatach planowane są na początku 2013 r.

Do połowy grudnia restrukturyzacja obejmie 9 z 28 komend powiatowych: w Ciechanowie, Radomiu, Garwolinie, Wyszkowie, Ostrołęce, Mławie, Przysusze, Kozienicach i Żyrardowie.

Jak poinformował PAP January Majewski z zespołu prasowego mazowieckiej komendy policji, zmiany polegać będą na likwidacji 30 posterunków policji i utworzeniu pięciu komisariatów. Np. z 9 posterunków działających w strukturach Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zlikwidowanych zostanie 6 (w Jastrzębi, Kowali, Przytyku, Wolanowie, Jedlni-Letnisku i Goździe). Dwa posterunki, w Zakrzewie i Jedlińsku, zostaną przekształcone w komisariaty. Bez zmian działał będzie posterunek w Wierzbicy.

Reorganizacja nie oznacza redukcji etatów. "Policjanci nadal będą pełnili służbę na tych terenach, gdzie do tej pory znajdowały się posterunki. Zmieni się tylko siedziba policji" - zaznaczył Majewski. Dodał, że komisariaty będą czynne całą dobę.

Zmiany w policji nie podobają się władzom gmin, których dotyczy reorganizacja. Jak powiedział PAP wójt Gozdu Adam Jabłoński, reorganizacja daje tylko pozorne oszczędności. Jego zdaniem policjanci będą musieli dojeżdżać do gmin, w których dotychczas były posterunki, z komisariatów znajdujących się w innych miejscowościach.

Władze Gozdu zastanawiają się też nad tym, co teraz stanie się z dwoma radiowozami, których zakup gmina dofinansowała kilka lat temu. Zgodnie z porozumieniem zawartym z policją miały one służyć posterunkowi w Goździe. "Skoro posterunku nie będzie, to rozważamy wystąpienie do policji o zwrot poniesionych przez gminę nakładów" - dodał Jabłoński.

Policja zapowiada, że w miejscowościach, w których zostaną zlikwidowane posterunki, mają być utworzone we współpracy z gminami tzw. punkty przyjęć. Samorządowcy mają nadzieję, że tak się stanie. "Zależy nam na tym, żeby w naszej gminie był obecny policjant, by na miejscu przyjmował interesantów" - powiedziała PAP sekretarz gminy Jastrzębia Renata Leśniewska.

Policja uzasadnia zmiany potrzebą optymalizacji zarządzania kadrami. Komendant Główny Policji gen. Marek Działoszyński zapowiadał wcześniej, że reorganizacja ma przynieść poprawę skuteczności planowania, organizacji i zarządzania służbami oraz optymalne korzystanie ze sprzętu i radiowozów.