Główny Inspektorat Transportu Drogowego podpisał z konsorcjum trzech firm ośmioletnią umowę na kompleksową obsługę druku masowego i korespondencji. Jak poinformował PAP rzecznik GITD Alvin Gajadhur, oznacza to, że piraci drogowi będą szybciej karani.

W skład konsorcjum wchodzą Poczta Polska, Itella Information oraz PTK Centertel.

"Informacja o przekroczeniu dozwolonej prędkości jest automatycznie przesyłana z fotoradarów do GITD, my zaś będziemy przekazywać dane do konsorcjum, z którym ta umowa została zawarta" - powiedział rzecznik. Dodał, że firmy będą na zlecenie inspekcji drogowej drukować wezwanie dla właściciela pojazdu, by wskazał osobę, która kierowała w momencie przekroczenia prędkości. Ponadto firmy będą drukować blankiety mandatów. "Korespondencja zwrotna będzie przesyłana na podany numer skrytki pocztowej" - wyjaśnił rzecznik.

Konsorcjum ma być gotowe do świadczenia pełnego zakresu usług w najbliższych dniach.

"W ubiegłym tygodniu Urząd Zamówień Publicznych poinformował o pozytywnym wyniku obligatoryjnej kontroli postępowania przetargowego na zaprojektowanie i wdrożenie systemu informatycznego dla Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym (CANARD). Wobec stwierdzenia braku naruszeń, w nadchodzącym tygodniu zostanie podpisana umowa z wyłonionym wykonawcą - Asseco Poland. Natychmiast po zawarciu umowy rozpocznie się pierwszy, trwający cztery miesiące, etap budowy systemu informatycznego" - poinformował rzecznik.

Dodał, że pod koniec września Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła 44 postępowania przetargowe przeprowadzane przez GITD w latach 2010-2012. "Ocena NIK, świadcząca o jakości prowadzonych przez Inspekcję procedur, jest kluczowa także ze względu na znaczny udział funduszy Unii Europejskiej w tych projektach" - zauważył Gajadhur.

Do końca roku na polskich drogach ma działać 300 nowoczesnych fotoradarów. Ich zakup jest dofinansowany z UE. Są to urządzenia znacznie nowocześniejsze od dotychczasowych - przykładowo nie trzeba zdejmować ich z masztów, aby zgrać zrobione zdjęcia. Dzięki łączności bezprzewodowej fotografie automatycznie trafiają do Centralnego Systemu Przetwarzania w GITD.

Aparaty fotograficzne w nowych fotoradarach mogą robić dwa zdjęcia na sekundę, umożliwiają także rejestrację prędkości pojazdów nadjeżdżających i odjeżdżających z prędkością od 20 km/h do 250 km/h, o każdej porze dnia i nocy. Wbudowany twardy dysk pozwala na zapis ponad 50 tys. zdjęć. Urządzenie może pracować w temperaturach od -30 do +60 stopni C.