NSZZ "Solidarność" skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę na nowelizację ustawy o zgromadzeniach publicznych. Takie stanowisko przyjęła na zakończonym w środę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) dwudniowym posiedzeniu Komisja Krajowa - poinformował jej rzecznik Marek Lewandowski.

Rzecznik dodał, że skarga ma być gotowa w ciągu dwóch - trzech tygodni. Pracuje nad nią zespół ekspertów Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Skarga ma być formalnie przyjęta na kolejnym posiedzeniu Komisji Krajowej, które zaplanowano na 21 listopada w Kielcach (Świętokrzyskie).

W ocenie związkowców podpisana 4 października przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych "ogranicza podstawowe prawo wolności obywateli - prawo do zgromadzeń publicznych, dając urzędnikom uprawnienia do decydowania o podstawowych swobodach obywateli (..) i m.in. przerzuca odpowiedzialność na organizatorów manifestacji, wprowadza wysokie kary materialne".

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" ma również zastrzeżenia co do trybu prac nad nowelizacją ustawy, chodzi o brak konsultacji społecznych przy wprowadzaniu zmian, co jest - w ocenie związku - "łamaniem obowiązującego w Polsce prawa".

Dwudniowe posiedzenie KK NSZZ "Solidarność" w Koszalinie miało charakter techniczny. Głównym tematem obrad - jak powiedział PAP Marek Lewandowski - były przygotowania do zaplanowanego na 22 i 23 listopada Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się w Kielcach.

Podczas obrad omawiano również sytuację w poszczególnych regionach i branżach, prace prezydium związku i Komisji Trójstronnej. Przyjęto także stanowisko w sprawie publikacji na rosyjskim portalu internetowym ofiar zdjęć katastrofy smoleńskiej. Związkowcy wezwali w nim rząd "do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu ukarania winnych tej prowokacji".