Prawdopodobnie jeszcze we wrześniu rząd przyjmie pierwszy pakiet deregulacyjny przygotowany przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - powiedział w czwartek PAP minister. Pierwsza transza obejmuje całościową lub częściową deregulację 49 zawodów.

"Rozmawiałem wczoraj na ten temat z premierem i premier podzielił mój pogląd, że uzgodnienia międzyresortowe przeciągają się nadmiernie. Zapadła decyzja, że w pierwszym możliwym terminie, czyli prawdopodobnie jeszcze we wrześniu, ten pakiet, ta ustawa zostanie przyjęta przez rząd" - powiedział w czwartek w Krynicy PAP Gowin. Minister brał tam udział w Forum Ekonomicznym.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że w ciągu najbliższych tygodni przedstawi też do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych drugą ustawę otwierającą dostęp do około 100 zawodów. "Ta ustawa jest już gotowa, natychmiast po tym, jak komitet Rady Ministrów zajmie się pierwszą ustawą deregulacyjną, zaprezentujemy tę drugą" - poinformował.

W czerwcu Gowin zapowiadał, że pierwszą transzę 49 zawodów przeznaczonych do deregulacji rząd skieruje do Sejmu jeszcze w lipcu. M.in. sezon urlopowy spowodował, że sprawa dopiero we wrześniu ma się doczekać decyzji rządu.

Projekt nowelizacji ponad 20 ustaw, który ma doprowadzić do całkowitej lub częściowej deregulacji 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380, jakie mamy w Polsce), minister sprawiedliwości prezentował wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem w marcu.

Resort chce, aby całkowicie zniesiono wymagania ustawowe m.in. dla przewodników i pilotów; licencje i wymogi mają też przestać obowiązywać pośredników pracy i doradców zawodowych. Zniesiony ma zostać egzamin i wymóg praktyki zawodowej. Kursy, egzaminy i licencje zniesione zostaną też w odniesieniu do pracowników ochrony fizycznej.

Później nastąpiła faza konsultacji politycznych i społecznych. Były też protesty niektórych grup zawodowych (najgłośniej protestowali taksówkarze), co także doprowadziło do korekt projektu.

Na początku sierpnia resort zapowiadał, że jest prawie gotowy na prezentację drugiej transzy grup zawodowych do deregulacji, głównie z branż będących obecnie pod kontrolą resortów finansów oraz transportu i budownictwa. Chodzi m.in. o maklerów giełdowych i doradców podatkowych.