Zawarcie kompleksowej umowy przez odbiorcę, który kupuje prąd lub ciepło na własny użytek, oraz instalowanie przedpłatowych układów pomiarowo-rozliczeniowych proponuje resort gospodarki w projekcie ustawy – Prawo energetyczne, który po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych zostanie przekazany rządowi. Nowa ustawa zastąpi nowelizowane już kilkadziesiąt razy nieczytelne przepisy.

Umowa kompleksowa

Projekt przewiduje, że odbiorcy końcowi prądu i ciepła będą mogli zawierać dwie odrębne umowy: sprzedaży oraz o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji, albo jedną kompleksową – co jest rozwiązaniem nowym.
Na zawieraniu umów kompleksowych skorzysta więc odbiorca w gospodarstwie domowym, bo nie będzie już musiał opłacać dwóch rachunków. Otrzyma tylko jedną fakturę za dostarczaną energię lub ciepło, bo będzie zawierał jedynie umowę sprzedaży. Z firmą przesyłową umowę zawrze sprzedawca.
Projekt przewiduje, że w razie zakupu ciepła od przedsiębiorstw energetycznych, które nie są stroną umowy kompleksowej, sporządzona umowa sprzedaży musi określać warunki stosowania cen i stawek opłat obowiązujących w tych przedsiębiorstwach, aby odbiorca był świadomy składników faktury.

Zaległości i przedpłaty

W projekcie została uregulowana także procedura wstrzymania dostarczania energii lub ciepła, na przykład gdy instalacja znajdująca się u odbiorcy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia lub środowiska albo odbiorca zalega z zapłatą co najmniej miesiąc po upływie terminu płatności (mimo powiadomienia na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego dwutygodniowego terminu do uregulowania należności).
Aby zdyscyplinować osoby, które zalegają z zapłatą co najmniej dwukrotnie w ciągu roku i przez okres co najmniej miesiąca, przedsiębiorstwo energetyczne będzie instalowało u nich przedpłatowy układ pomiarowo-rozliczeniowy prądu i ciepła.
Będzie on też instalowany u osób, które nie mają tytułu prawnego do nieruchomości, obiektu lub lokalu, do którego dostarczany jest prąd lub ciepło, albo użytkują nieruchomość, obiekt lub lokal w sposób uniemożliwiający cykliczne sprawdzanie układu pomiarowo-rozliczeniowego.

Etap legislacyjny
Projekt w uzgodnieniach międzyresortowych