Stare paszporty będą ważne jeszcze dziesięć lat. Od 28 sierpnia 2006 r. wydawane są już tylko paszporty biometryczne. Obecnie znajdują się w nich cyfrowe zapisy wizerunku twarzy.
Paszporty biometryczne, poza spełnieniem zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, służyć mają przede wszystkim zabezpieczeniu przed kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów. Ich istotą jest elektroniczny chip z zakodowaną informacją o posiadaczu paszportu. Wprowadzenie paszportów biometrycznych w Polsce nastąpiło 28 sierpnia 2006 r.

Certyfikaty dla urzędników

Powszechne wydawanie paszportów z elementami biometrii wymaga zarówno zmian systemowych, jak i organizacyjnych. Wszystkie punkty przyjmujące wnioski i punkty wydające spersonalizowane dokumenty muszą zostać wyposażone w nowy sprzęt informatyczny z odpowiednim oprogramowaniem. Chodzi np. o to, że wszyscy urzędnicy zatrudnieni przy wydawaniu paszportów biometrycznych muszą spełniać wymogi ustawy o ochronie danych osobowych, czyli posiadać odpowiednie certyfikaty dopuszczenia do informacji niejawnych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podaje, że urzędy wojewódzkie i ich delegatury już od sierpnia 2006 r. zostały wyposażone w odpowiedni sprzęt do zainstalowania i wdrożenia pierwszej cechy biometrii w postaci zapisanego w mikroprocesorze wizerunku twarzy posiadacza dokumentu.

Odciski palców

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej nr 2252/2004 z 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży wydawanych przez państwa członkowskie, od 28 czerwca 2009 r. paszporty biometryczne mają zawierać również zapisane w mikroprocesorze obrazy odcisków palców.
Paszporty wydane przed 28 sierpnia 2006 r. zachowują ważność do daty określonej w dokumencie i nie przewiduje się ich wcześniejszej wymiany.
Dziś rozpoczyna się konferencja poświęcona biometrii i przestępstwom przy użyciu kart płatniczych. Podczas konferencji zostanie poruszone m.in. zagadnienie zastosowania biometrii w praktyce na przykładzie wdrożenia Paszportowego Systemu Informacyjnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Organizatorami konferencji jest Związek Banków Polskich - Forum Technologii Bankowych. Gazeta Prawna została patronem medialnym tego wydarzenia.
DOKUMENTY KONIECZNE DO OTRZYMANIA PASZPORTU
• wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego
• dwie fotografie spełniające wymogi określone w przepisach
• w przypadku ubiegania się o paszport po raz pierwszy - odpis skrócony aktu urodzenia lub zupełny akt urodzenia
• odpis skrócony aktu małżeństwa, w przypadku osoby, która zawarła związek małżeński za granicą
• dowód uiszczenia opłaty paszportowej
1,72 mln paszportów biometrycznych wydano do 20 lutego 2008 r.
Podstawa prawna
• Rozporządzenie Rady (WE) nr 2252/2004 z 13 grudnia 2004 r. w sprawie standardów zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach oraz dokumentach podróży wydawanych przez państwa członkowskie.
• Ustawa z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. nr 143, poz. 1027).