STYCZEŃ

10.1. - Były wiceminister zdrowia w rządzie Donalda Tuska Krzysztof Grzegorek został prawomocnie skazany za korupcję. Sąd Okręgowy w Kielcach wymierzył mu rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz 22,5 tys. zł grzywny. Zakazał też na cztery lata pełnienia kierowniczych stanowisk.

11.1. - Sąd Najwyższy uznał prawomocnie, że sąd I instancji słusznie uniewinnił ppłk. Marka Miłosza, pilota śmigłowca, który rozbił się w grudniu 2003 r. z premierem Leszkiem Millerem na pokładzie. SN podzielił opinię I instancji, że pilot mógł nie wiedzieć o zagrażającym oblodzeniu.

27.1. - Ostatecznie umorzono sprawę ekstradycji Ahmeda Zakajewa, b. szefa emigracyjnego rządu Czeczenii, ściganego przez Rosjan pod zarzutem terroryzmu. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał decyzję I instancji z grudnia 2010 r. Sprawę umorzono z powodu nieobecności Zakajewa w Polsce. Zatrzymano go we wrześniu 2010 r. w Warszawie. Sąd odmówił wtedy jego aresztowania. Po zwolnieniu Zakajew wyjechał z kraju.

28.1. - Wydawca "Dziennika Polska Europa Świat" ma przeprosić Janusza i Honoratę Kaczmarków za naruszenie ich prywatności przez publikację w 2009 r. podsłuchów ich rozmów z 2007 r., gdy b. szef MSWiA był w kręgu podejrzeń o przeciek z akcji CBA w resorcie rolnictwa; ma też zapłacić im 100 tys. zł - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

31.1. - 400 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie przez 5 miesięcy przyznał prawomocnie Sąd Apelacyjny w Lublinie b. komendantowi policji w Białej Podlaskiej Władysławowi Szczeklikowi. W 2008 r. został on ostatecznie uniewinniony od zarzutu brania łapówek za przekazywanie informacji przestępcom.

LUTY

11.2. - Dziennikarz Wojciech Sumliński, wydawca "Wprost" i jego b. naczelny Marek Król mają przeprosić Waldemara Chrostowskiego (kierowcę i przyjaciela zamordowanego przez SB ks. Jerzego Popiełuszki) za sugestie, że współpracował on z SB - orzekł Sąd Najwyższy.

21.2. - Sąd Najwyższy prawomocnie uniewinnił prof. Jana Podgórskiego, b. szefa stołecznego szpitala klinicznego MON oraz dwóch innych lekarzy od zarzutu korupcji i fałszowania dokumentacji medycznej. Profesora, który jest generałem Wojska Polskiego i światowej sławy naukowcem w 2007 r. zatrzymali agenci CBA. W procesie okazało się, że jeden z lekarzy - chcąc "rozliczyć" wzięte przez siebie łapówki pomówił o korupcję innych lekarzy - w tym Podgórskiego.

MARZEC

16.3. - Na 3 lata więzienia Sąd Okręgowy w Szczecinie skazał b. szefa śląskiej policji generała Mieczysława K. Został on uniewinniony od dwóch zarzutów korupcyjnych. Uznano go za winnego ujawnienia tajemnicy służbowej i użycia broni palnej podczas zatrzymania. Wyrok jest nieprawomocny.

24.3. - B. działacz Wolnych Związków Zawodowych Krzysztof Wyszkowski ma przeprosić Lecha Wałęsę za nazwanie go współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek" - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyszkowski zapowiada kasację do SN.

30.3. - Sąd Apelacyjny w Łodzi uchylił wyrok 2 lat i 3 miesięcy więzienia dla lidera Samoobrony Andrzeja Leppera w sprawie seksafery w Samoobronie i skierował sprawę do ponownego rozpoznania (sprawę umorzono po samobójstwie Leppera). SA zmniejszył też do 3,5 roku karę dla b. posła tej partii Stanisława Łyżwińskiego - prawomocnie skazanego. Łyżwiński złożył kasację do SN.

KWIECIEŃ

4.4. - Warszawski Sąd Rejonowy ponownie uniewinnił właściciela biura podróży "Mazovia" Stefana S., oskarżonego o oszustwo ponad 900 kombatantów, dla których w 1994 r. organizował wyjazd na obchody 50. rocznicy bitwy o Monte Cassino. S. mówił, że po tylu latach nie czuje już satysfakcji.

11.4. - Andrzej Kratiuk, szef rady Fundacji "Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej, został prawomocnie uniewinniony przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia z zarzutu składania fałszywych zeznań. W 2005 r. przed komisją śledczą ds. PKN Orlen Kratiuk mówił, iż nie był współpracownikiem SB. Według prokuratora, który wnosił o grzywnę, miał on "obowiązek odpowiedzieć twierdząco na pytanie o związki z SB".

14.4. - Warszawski Sąd Apelacyjny prawomocnie odrzucił pozew b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wobec Ryszarda Kalisza za jego słowa, że Ziobro popełnił przestępstwo, ujawniając Jarosławowi Kaczyńskiemu akta sprawy mafii paliwowej.

MAJ

6.5. - Na osiem lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Katowicach byłego właściciela konsorcjum Colloseum Józef Jędrucha. Razem z 12 oskarżonymi odpowiadał w procesie dotyczącym m.in. oszustw na kwotę 430 mln zł. Jędruch zapowiedział apelację.

19.5 - 3 lata więzienia za szpiegostwo - taki prawomocny wyrok wobec obywatela rosyjskiego Tadeusza Juchniewicza, uznanego za "uśpionego agenta" wywiadu wojskowego Rosji, wydał Sąd Apelacyjny w Warszawie. We wrześniu zwolniono go z odbywania reszty kary - w areszcie był od 2009 r.

27.5 - Poseł Jan Widacki został uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Warszawie ze wszystkich zarzutów, w tym nakłaniania świadków do fałszywych zeznań. Mówił, że chce ścigania winnych stwierdzonych przez sąd nieprawidłowości w swej sprawie. Prokuratura nie wyklucza apelacji

27.5 - Irena Dziedzic będzie miała ponowny proces autolustracyjny. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał, że ta znana w PRL dziennikarka w latach 1958-1966 świadomie i tajnie współpracowała ze służbami specjalnymi PRL.

31.5. - Warszawski sąd I instancji uniewinnił b. prezydenta stolicy Wojciecha Kozaka, a także m.in. czterech byłych wiceprezydentów od zarzutu niegospodarności, która miała narazić miasto na ponad 9 mln zł strat. Proces przed Sądem Rejonowym Warszawa-Śródmieście dotyczył - według prokuratury - niekorzystnych umów gminy Warszawa-Centrum z 2002 r. dotyczących utworzenia z belgijską firmą spółki Sedeco.

CZERWIEC

1.6. - Uniewinniono wszystkich siedmiu żołnierzy oskarżonych ws. zbrodni wojennej w afgańskiej wiosce Nangar Khel, gdzie w 2007 r. w wyniku ostrzału na miejscu zginęło sześć osób, a dwie zmarły w szpitalu. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że brak jest wystarczających dowodów na skazanie. Prokuratura złożyła apelację.

8.6. - Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił prawomocnie dziennikarza i blogera Łukasza Kasprowicza oskarżonego o zniesławienie przez Zofię Springer, burmistrz Mosiny (Wielkopolskie). W I instancji skazano go 300 godzin prac społecznych, nawiązkę 500 zł; wydano też nakaz przeprosin kobiety i roczny zakaz wykonywania zawodu dziennikarza. Oskarżony pisał m.in. "Mosiński magistrat to według mnie burdel na kółkach, a jego szefową jest Zofia Springer".

8.6. - Kary roku oraz dwóch lat więzienia w zawieszeniu wymierzył nieprawomocnie Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie dwóm stalinowskim śledczym z wojska, uznanym za winnych znęcania się w latach 50. nad rzekomymi uczestnikami "spisku w wojsku". Sąd zawiesił kary pułkownikom wojska w stanie spoczynku Zbigniewa K. i Józefa K. "tylko i wyłącznie z powodu podeszłego wieku".

8.6. - Zabójcy warszawskiego policjanta Andrzeja Struja - Mateusz N. i Piotr R. - usłyszeli prawomocny wyrok odpowiednio 25 i 15 lat więzienia. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok I instancji. 42-letni funkcjonariusz zginął w lutym 2010 r., gdy zwrócił uwagę dwóm młodym chuliganom.

LIPIEC

6.7. - Płk Leszek T. z b. WSI jest prawomocnie skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za przekroczenie uprawnień - orzekł Sąd Najwyższy. Za przestępstwo uznano wezwanie przezeń do WSI pewnego oficera - by uniemożliwić mu udział w ważnym głosowaniu rady jego gminy. To pierwszy znany prawomocny wyrok skazujący wobec oficera WSI - zlikwidowanych w 2006 r. z inicjatywy rządu PiS.

7.7. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński ma przeprosić spółkę wydającą "Gazetę Wyborczą" za porównanie gazety do "Trybuny Ludu" z 1953 r. i zarzucenie Agorze związków z oligarchią - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

12.7. - B. szef Komisji Weryfikacyjnej WSI Antoni Macierewicz ma przeprosić b. szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego za swe słowa z września 2006 r., że ponosi on część odpowiedzialności za nieprawidłowości w WSI - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Macierewicz zapowiedział apelację.

14.7. - Krzysztof B. spod Siemiatycz, nazwany przez media "polskim Fritzlem", został ostatecznie skazany na 12 lat więzienia za zgwałcenie swej nastoletniej córki i znęcanie się nad rodziną. Sąd Najwyższy oddalił kasację jego obrońcy w tej sprawie.

19.7. - Była wiceminister kultury w rządzie Leszka Millera Aleksandra Jakubowska została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu w sprawie nieprawidłowości podczas przygotowywania w 2002 r. ustawy medialnej. Proces miał związek z głośną przed kilku laty tzw. aferą Rywina, czyli korupcyjną propozycją złożoną w 2002 roku Agorze, wydawcy "Gazety Wyborczej". Prokuratura zapowiedziała apelację.

21.7. - Jarosław Marek Rymkiewicz ma przeprosić wydawcę "Gazety Wyborczej" i wpłacić 5 tys. zł na cel społeczny za słowa m.in., że redaktorzy "GW" nienawidzą Polski i chrześcijaństwa jako "duchowi spadkobiercy Komunistycznej Partii Polski" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Poeta apeluje.

25.7. - Na 12 lat pozbawienia wolności za gwałt na Brytyjce oraz 10 lat więzienia za jej pobicie określił karę dla Jakuba T. Sąd Okręgowy w Poznaniu. Wcześniej został on skazany przez sąd w Wlk. Brytanii za te czyn na dwa dożywocia. W listopadzie Sąd Najwyższy orzekł, że kara do odbycia w Polsce to 12 lat więzienia. 27 grudnia Sąd Apelacyjny w Poznaniu orzekł, że T. spędzi w więzieniu 12. Mężczyzna będzie odbywać równocześnie dwie kary - 12 i 10 lat; może ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 9 latach.