Na naszym rynku pojawiły się firmy, które oferują usługi prawnicze na abonament. Działa to na podobnej zasadzie jak abonamenty medyczne - za zryczałtowaną miesięczną opłatę zapewniając pakiet usług prawnych, z których można korzystać w razie potrzeby. Przekonania Polaków do tego typu usług podjęło się już kilka podmiotów: Polprawnik, Luxlex.pl czy też Lex Care. Oferują zarówno usługi dla osób fizycznych jak i firm.

"Najlepiej sprzedaje się abonament dla firm" - mówi Tomasz Skowroński, dyrektor ds. sprzedaży w Lex Care. To właśnie mali i średni przedsiębiorcy w bieżącym funkcjonowaniu firmy najczęściej potrzebują pomocy prawnej, np. przy napisaniu pisma czy też sprawdzeniu umowy.

"Tego rodzaju forma ubezpieczenia działalności gospodarczej uniezależnia przedsiębiorcę od ryzyka wystąpienia sytuacji, w której koszty pomocy prawnej uniemożliwią mu dochodzenie lub ochronę jego praw" - komentuje Bartosz Ilewicz, radca prawny prowadzący Kancelarię Radcy Prawnego.

Rynek może się okazać perspektywiczny. Firmy muszą jednak pokonać opór Polaków co do porad świadczonych przez internet i przełamać stereotyp, iż za kilkaset złotych miesięcznie nie można uzyskać pełnowartościowego produktu. Kancelarie, które świadczą tego typu usługi, muszą uzbroić się w cierpliwość - abonamenty medyczne potrzebowały siedmiu lat, żeby przebić się na rynku. "Z nami będzie podobnie. Potrzebujemy trochę czasu" - wierzy Tomasz Skowroński.