Propozycje przewidują również, że dwóch ratowników powinno czuwać na każdej pływalni, niezależnie od jej rozmiarów. Obecnie to, ile osób pilnuje kąpiących się, zależy tylko od długości basenu: np. na małych basenach, poniżej 25 metrów długości, wystarczy tylko jeden ratownik.

– To rozróżnienie było nadużywane przez niektórych właścicieli basenów. Niekiedy do pełnych 25 metrów brakuje zaledwie kilku centymetrów i w konsekwencji na pływalni był tylko jeden ratownik – mówi Konrad Kasjaniuk, instruktor WOPR. Obawia się jednak, czy na zmianach nie skorzystają właściciele największych obiektów. Chodzi o takie, gdzie oprócz basenu o wymiarach olimpijskich istnieje cały kompleks rekreacyjny – brodziki, zjeżdżalnie.

Obecnie przepisy określają, że na basenie, który ma od 25 do 50 metrów, potrzebnych jest dwóch ratowników, a na tych, które mają 50 metrów lub więcej – trzech. Teraz na takim obiekcie będzie mogło być ich tylko dwóch. Trzeciego ratownika będzie trzeba zatrudnić dopiero, jeżeli w obiekcie jest dodatkowo np. brodzik o powierzchni do 100 mkw. i głębokości ponad 0,4 metra.

– To zdecydowanie za mała liczba ratowników, by w takim miejscu zapewnić bezpieczeństwo kąpiącym się – uważa Konrad Kasjaniuk.

Projekt nowego rozporządzenia odnosi się także do miejsca wykorzystywanego do kąpieli, na którym zarządca terenu będzie musiał zatrudnić przynajmniej dwóch ratowników. Zgodnie z przepisami prawa wodnego różni się ono od kąpieliska mniejszą liczbą osób korzystających z niego w sezonie (poniżej 15 osób dziennie). Zmianę tę dobrze oceniają ratownicy, wskazując, że wiele osób pływa np. w gliniankach czy zakolach rzek bez żadnego nadzoru. A tam właśnie dochodzi do największej liczby utonięć.

Nie zmienią się wymagania co do liczby ratowników na zwykłych kąpieliskach. Na jeziorach na każde 100 metrów linii brzegowej będzie potrzebnych dwóch ratowników – jeden od strony lądu i drugi od strony wody. Nad morzem każde 100 metrów linii brzegowej mają nadzorować trzyosobowe zespoły ratowników.

368 utonięć odnotowała policja od kwietnia do września 2011 roku

Podstawa prawna

Ustawa z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz.U. nr 208, poz. 1240).

Etap legislacyjny

Wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku.