Jarosław Gowin ministrem sprawiedliwości, czyli przygotujcie się na trzęsienie ziemi

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Anna Gielewska18.11.2011, 10:27; Aktualizacja: 18.11.2011, 10:29

Jarosław Gowin jako szef resortu sprawiedliwości oznacza dla środowiska prawniczego jedno: spokojnie nie będzie

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (98)

  • BARDZO DOBRZE(2011-11-18 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    premier Tusk podjął właściwą decyzję.

    Ileż można znosić te drwiny ze społeczeństwa ze strony środowiska prawniczego. Ich wolny rynek nie obowiązuje, choć sami bez oporów korzystają z dobrodziejstw wolnego rynku i nieograniczonej konkurencji.

    Sprawiedliwości Polacy muszą szukać w Unii Europejskiego bo w Polsce nic się nie da i nic nie można.

    Drożyzna, kiepścizna tylko środowisko palestrzane pływa jak pączek w maśle.

    Nakłady na sądy jedne z najwyższych w Europie - ale sprawy ciągną się latami.
    W sądach sami profesjonalni pełnomocnicy z korporacji i to samo co powyżej. Załatwienie jakiejkolwiek sprawy - całe lata, bo przecież z procesów świetnie się żyje. Im dłużej trwają, tym kasa większa. A jak się przegra... no coż... klient i tak zapłaci, nawet gdyby jego mecenas był głównym powodem jego klęski. W końcu klient jako nieprawnik nie podskoczy, bo go kto będzie wtedy reprezentował. Koleś oskarżanego?

    Odpowiedz
  • MINISTER GOWIN(2011-11-18 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    właściwy człowiek na właściwym miejscu.

    Teraz proroctwo - bardzo się uaktywnią korporacje. Teraz będą podejmować akcje mające pokazać jak to się troszczą o biednych. Już się właściwie to zaczęło, bo niby skąd nagle trzy artykuły o adwokatach jak to się będą reformować :)))).

    Chodzi o to, żeby nie zaprzestano traktować nas jako ludzi ubezwłasnowolnionych w zakresie wyboru pełnomocnika. Bo przecież dzięki temu można trzepać niezłą kasę zmuszając ludzi do korzystania tylko z ograniczonej liczby usługodawców. Im dłuzej ten stan będzie trwał, tym więcej kasy natrzepią.

    Minister Gowin powinien zdelegalizować korporacje, które mogą doprowadzać do zmów cenowych lub naruszać zasady wolnej konkurencji.

    Odpowiedz
  • Ted(2011-11-18 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Pewnie Gowin każe urządzić kaplice w każdym sądzie i kapelana przyjmie na etat .?

    Odpowiedz
  • era(2011-11-18 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Wziąć się za te bandy sądowniczo - złodziejskie, które miedzy innymi po kryjomu ubezwłasnowalniają ludzi którzy dysponują chociażby mieszkaniem by okraść ich z dachu nad głową. W większość zbrodni zamieszane są organy wymiaru sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • R.P.(2011-11-18 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Jakby tak rozumować , to kazdy prawnik byłby lepszym od niego ministrem.

    Odpowiedz
  • obecni prawnicy to nieprzeciętne głąby(2011-11-18 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    Za komuny wszyscy w rządzie byli po SGPiS-ie lub mieli wydane dyplomy przez PZPR . Pociągi jeździły, porty i stocznie funkcjonowały wzorowo, kopalnie fedrowały, huty pracowały, PGR-y, budownictwo, drogownictwo Jakość była gorsza ale w w komunie to się nie liczyło. nikt nie był bez pracy chyba ,że nie chciał. Funkcjonowały szpitale żłobki,przedszkola ludzie jeździli na wczasy. parki tętniły życiem i naród chodził bardziej uśmiechnięty. To, że nie było paszportów było niczym w porównaniu do dzisiejszego zaszczucia i biedy. przeciętny obywatel tak nie może korzystać z paszportu bo go na takie wyjazdy nie stać. Szkoła tak nic nie da jak głąb siedzi na stanowisku, człowiek to coś wypija z mlekiem matki i w żyłach płynie mu odpowiednia krew.

    Odpowiedz
  • proste(2011-11-18 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Do 6
    TEORIA NASIĄKANIA - tak usilnie promowana przez ministra-radcę prawnego - Kalwasa. :)))

    W tych korporacjach to nic się kupy nie trzyma. Nielogiczne, niekonstytucyjne i nieekonomiczne.

    Nielogiczne:

    Pełnomocnikiem może być rodzic analfabeta, ale nie może kuzyn magister prawa.

    Pełnomocnikiem może być absolwent aplikacji, który po raz pierwszy styka się z problemem, ale nie może prawnik-urzędnik, który latami pracuje z taką problematyką.

    Sędzią w SA może być prawnik-urzędnik z doświadczeniem bez żadnej aplikacji, ale ten sam prawnik nie mógłby być pełnomocnikiem w tym sądzie. :))

    Pełnomocnikiem w sądzie może być sprzątaczka jeżeli wybiera pracodawca, ale ten sam pracodawca w sprawach prywatnych nie może już wybrać tej samej sprzątaczki ani nawet magistra prawa. Widać ten pracodawca ma osobowość rozdwojoną. Pełnosprawny jako szef, niepełnosprawny intelektualnie jako człowiek.

    NIEKONSTYTUCYJNE:

    Bo ani adwokat ani radca to nie są zawody zaufania publicznego. Zawodem zaufania publicznego jest sędzia.

    NIEEKONOMICZNE

    Bo grzebanie reglamentacją w podaży zawsze powoduje wzrost cen usług i spadek jakości. Bo do tej pory nie wynaleziono skuteczniejszej motywacji do rozwoju niż konkurencja.

    Odpowiedz
  • Dems(2011-11-18 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Kalwas to był przynajmniej wesoły gość, no i potrafił ładnie tańczyć. A Gowin to taki smętny zbuk, który lubi rozważania, o której pan Bóg wstaje lewą nogą.

    Odpowiedz
  • JP(2011-11-18 16:35) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkim komentatorom, którym złość za to, że nie dostali się na żadną aplikację, przesłania obiektywny ogląd rzeczywistości, życzyłabym więcej wiary w siebie - egzaminy można zdać! Trzeba się jednak do nich rzetelnie przygotować - powodzenia życzy adwokat.

    Odpowiedz
  • Pestka(2011-11-18 17:27) Zgłoś naruszenie 00

    JP - popieram w 100 % !
    Swoją drogą ciekawe, ile z osób tak biadolących na wysokość wynagrodzenia prawnika, kiedykolwiek z usług takowego korzystało. Wśród moich znajomych nie-prawników pokutuje pogląd o nie wiadomo jakich cenach usług prawnych, a gdy się pytam, czy kiedykolwiek chcieli skorzystać z usług prawnych i były za drogie, to okazuje się, że nikt nie korzystał z usług prawnych tylko "wiadomo, że prawnicy zdzierają".

    Ceny usług prawnych już dawno spadły. Powtarzanie jak mantrę, że prawnicy zarabiają nie wiadomo jakie kokosy jest po prostu głupotą. I szkodzi przede wszystkim młodym prawnikom. Owszem w wielkich międzynarodowych kancelariach zarabia się bardzo dobrze, ale to jest niewielki procent rynku usług prawnych, a poza tym z usług takich kancelarii korzystają przede wszystkim duże firmy, a nie przeciętny kowalski.

    Zachęcam wszystkich oburzonych doradców prawnych do zdania egzaminu państwowego. Skoro mają taką wspaniałą wiedzę, to ze zdaniem egzaminu nie powinno być problemu.

    Odpowiedz
  • Cezy(2011-11-18 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Mamy następne 4. lata budowania sądów dla korporacji dla wyciągania kasy od klientów banków, firm telekomunikacyjnych i tym podobnie.
    ZLIKWIDOWAĆ SĄD OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW ORAZ SĄD APELACYJNY W WARSZAWIE. Po co swoimi orzeczeniami mają ******** jaśnie wielmożnego Pana Premiera. Jak reforma, to reforma. Urządźmy plebiscyt na najładniejsze miejsca w kraju dla sądów bankowych. Chyba tego chciał Kwiatkowski ?

    Odpowiedz
  • plus ratio quam "aplkacje i korporacje"(2011-11-18 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    Do JP
    TYLKO PO CO?

    Żeby przez cztery lata napychać kabzę tłustej korporacji?

    A może żeby przez cztery lata słuchać kiepskich wykładów - powtórki ze studiów?

    A może żeby przez cztery lata wyrabiać za darmo u patrona, którego wiedza tym różni się od mojej, że moja jest przynajmniej aktualna.

    A może żeby przez 4 lata utrzymywali mnie rodzice, bo za pracę w kancelarii to nawet ni da się utrzymać kanarka ascety.

    APLKACJE TO FARSA, KTÓRA ZOSTAŁA PO TYM, JAK KORPORANCI PRZY JEJ POMOCY UWALALI WSZYSTKICH SPOZA RODZINEK.
    Zostałą bo trudno było nagle powiedzieć, że jest zbedna i przez dwadzieścia lat robioną nią ludzi w konia.

    TAK SIĘ SKŁADA, ŻE NIE MAM ZAMIARU UCZESTNICZYĆ W APLIKACJI - TEJ KOMUSZEJ POZOSTAŁOŚCI. To co potrzebuje aby wykonywać zawód już wiem, a reszta jest mi nie potrzebna. Nie będe tracił czasu na bzdury.

    Odpowiedz
  • wkurzony(2011-11-18 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    KORPORACJE TO POZOSTAŁOŚĆ KOMUNY.

    Wtedy aplilkacje były za darmo, bo finansowało je państwo. Z pracy zwalniano na zajęcia bez najmniejszego problemu. A radca prawnym to można było zostać bez żadnego problemu.

    Teraz tacy sami prawnicy, jak ci którzy przerobili się na radców prawnych nie mają szans, bo porobiono takie szlabany, żeby nie dopuścić innych do ziomkostw.

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-11-18 19:31) Zgłoś naruszenie 00

    a powiedzcie jedno czego wam tylko prawników żal? a inne zawody i korporacje? a lekarze, geodeci, inż itp itd? czego ich reformy nie dotyczą? informuję, że 2 lata temu dużo osób się dostało i pewnie sporo z nich zda aplikację i na pewno rynek będzie nasycony a ceny już są w miarę niskie. porady, pozwy nie są wcale takie drogie jak sobie niektórzy myślą (no chyba, że się pójdzie do najlepszej kancelarii w mieście, mec. na tytuł prof. i zna 5 języków). Czytam sobie komentarze i w nich odzywają się sfrustrowani ludzie, którzy nie dostali się/nie zdali i po prostu zazdrość bierze. Mama takiego kolegę, który zawsze wmawiał mi, że apl. go nie interesuje. I zgadnijcie co? teraz został ławnikiem bo aplikacja przerasta jego ambicje i mozliwości, a ja z kolegi stałem się persona non grata. Po prostu zazdrość zżera go od środka i to po nim widać. Aplikacja jest jaka jest wymaga wyrzeczeń, ale obycie w kancelarii, sądach itp itd naprawdę wiele uczy i z perspektywy czasu w życiu zaraz po studiach nie byłbym w stanie bronić kogokolwiek(nawet siebie) w sądzie bo zdaję sobie sprawę z tego jakie to jest ważne i trudne. Nie przeczę, że nie ma patologii bo wszędzie się zdarza ale nie demonizujcie wszystkiego i proszę o jedno głupot tu nie wypisujcie bo zal czytać.

    Odpowiedz
  • bogdan(2011-11-18 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    a czemu ma być prawnikiem?przecież to jest Ministerstwo Sprawiedliwości,a prawo ma coraz mniej wspólnego ze sprawiedliwością(przynajmniej dla maluczkich)

    Odpowiedz
  • Zwolennik nowego ministra(2011-11-18 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    PANIE MINISTRZE MOJE SERDECZNE GRATULACJE!!!

    MAM NADZIEJE, ZE ZLIKWIDUJE PAN WSZYSTKIE BARIERY DOSTEPU DO ZAWODOW PRAWNICZYCH I SPRAWI PAN, ZE DO ZDOBYCIA UPRAWNIEN ZAWODOWYCH NIE BEDZIEMY CZEKALI W POLSCE NAJDLUZEJ NA SWIECIE!!!

    CZAS NA RADYKALNE ZMIANY W KORPORACJACH I OBY SIE W KONCU UDALO!!!

    Odpowiedz
  • anioł(2011-11-18 22:42) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie otworzyć dostępu do zawodu? Niech klient wybiera, czy chce adwokata, czy magistra prawa. Jego prawo - płaci i ma wolną rękę. Wolny rynek wymusi obniżkę cen. A te argumenty o psuciu rynku to nic innego jak próba obrony postkomunistycznego monopolu.

    Dajmy ludziom wolny wybór. Wierzę w Gowina!

    Odpowiedz
  • ...(2011-11-19 01:53) Zgłoś naruszenie 00

    Dostęp do zawodu w obecnej chwili jest wolny. Autorzy powyższych, śmiesznych (a może tragicznych?) komentarzy mijają się z prawdą i chyba nie wiedzą co piszą.
    Proponuję, by każdy bez doświadczenia spróbował poprowadzić kilka spraw, a następnie (a może zapewniając to uprzednio) poddał się egzekucji z tytułu odszkodowania za przegranie, błędne doradzenie albo nieumiejętność rozwiązania (dla większości tutaj zapewne oczywistego i na pierwszy rzut oka "banalnego":) problemu prawnego.
    Buńczuczność i ewidentny brak pokory powyższych głosów świadczy o kompletnej nieznajomości realiów wykonywania zawodu (włącznie z kwestią wsa - akurat w tym postępowaniu nie ma, pomijając dokumenty, postępowania dowodowego, więc trudności pojawiają się tu zdecydowanie na innej płaszczyźnie, niż odpowiedź na pytanie, być może nieprzygotowanego do rozprawy, sędziego).

    Ponadto myślę, że społeczeństwo będzie niezmiernie "zachwycone" wszelkimi zmianami, które - w założeniu przedmówców - doprowadzą do tego, że co prawda znikną korporacje, zniknie zawód, zniknie odpowiedzialność, zniknie godność, jednak - co najważniejsze przecież - pozostanie dyletanctwo, chamstwo, głupota (tak, tego chcemy najbardziej:), a przede wszystkim "prawdziwa" od tej chwili obrona praw jednostki i jedyna słuszna i wspaniała droga ku przyszłości i poprawy kultury prawnej w naszym Państwie.

    Czy stać nas na to? Oczywiście! Ale chyba tylko po to, by udławić całe społeczeństwo "potrzebnymi" i niezbędnymi" zmianami (w tym szajbą deregulacji), następnie ciężar fiskalny tych zmian przerzucić na tych m.in., którzy w swej głupocie tak ochoczo im przyklaskują, i by ostatecznie powrócić do tego co zostało zmienione, bo - jak się pewnie okaże po czasie - zmiany w poczynionym kierunku były dla bezsensowne, żeby nie powiedzieć tragiczne (ale do tego już nikt z w/w się nie przyzna).

    Odpowiedz
  • m(2011-11-19 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    Minister Sprawiedliwości tylko ze "środowiska" ?

    Odpowiedz
  • REN(2011-11-19 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Do 20
    Wolny??? Ty chyba mieszkasz w innym kraju??? Cały czas łapę na tym trzymają kolesie z korporacji. Większość tych dziadów zarządzających tym monopolem sami dostali wszystko ZA DARMO.
    DARMOWE STUDIA - na koszt reszty obywateli
    DARMOWE WPISANIE SIĘ NA TYTUŁ RADCY PRAWNEGO CZY ADWOKATA
    PŁATNE URLOPY NA SZKOLENIA

    Dopiero jak sami dorwali się do żłobu, to dalejże odganiać innych i narzucać im horrendalne bariery finansowe.

    O GODNOŚCI ZAWODU NAWET NIE PISZ. Ogłądnij sobie wyczyny adwokata Krzysztofa P. (te proszkowe) i poczytaj jak go bronili kolesie z korporacji
    Poczytaj sobie wypowiedzi Marcina D. który postanowił olać prawo drogowe i jeszcze urządza sobie z tego kpiny. A może adwokaci pana R. i lewe zwolnienia. Mogę ci tu tych afer z udziałem tych "godnych" wypisać ile chcesz. Zresztą użyj gooogle, sam się dowiesz jaki to godny zawód.

    SPOŁECZEŃSTWEM SIĘ TEŻ NIE WYCIERAJ. Nikt nie chce jeszcze delegalizacji zawodu adwokata, więc każdy sobie będzie mógł wybrać.
    I WŁAŚNIE O WOLNOŚĆ WYBORU TUTAJ CHODZI, żebym jeżeli chcę sobie do sądu przyprowadzić magistra, to mi żadej korporacyjny koleś nie będzie zarzucał, że łamię prawo, bo to nie jego biznes kogo do sądu sobie przyprowadzę.

    SKORO JESTEŚCIE TACY WSPANIALI I TACY FACHOWCY TO CZEGO SIĘ TAK BOICIE WOLNEGO RYNKU.

    Odpowiedz