Kwiatkowski: wstępnie ponad 5 tys. osób zdało na aplikacje prawnicze

25.09.2011, 16:17; Aktualizacja: 07.11.2011, 11:16

Pierwsze komisje kwalifikacyjne podały już rezultaty wyników egzaminacyjnych na aplikacje prawnicze. W Zielonej Górze zdało 25 proc., w Koszalinie - 46 proc., w Wałbrzychu - 36 proc. Prognozowane wstępne wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze wskazują, że pozytywny rezultat uzyskało ponad pięć tysięcy osób spośród blisko 12 tys. zdających - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • tg t54g 5g(2011-09-25 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    To jest odpowiedni wynik w stosunku do zapotrzebowania na usługi prawnicze. W poprzednich latach było albo 80 % albo 20 % teraz powiedzmy że jest optimum. Ciekawi mnie tylko czemu zawsze najlepsze wyniki są na aplikację komorniczą, a w całej Polsce jest tylko 500 komorników. Zapewne izby wywalaja mnóstwo osób na kolokwiach bądź na egzaminie komorniczym.

    Odpowiedz
  • a może(2011-09-25 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    doczytaj sobie ustawę o komornikach, to bedziesz wiedział

    Odpowiedz
  • moje zdanie o aplikacjach(2011-09-25 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    APLIKACJA TO JEDEN Z ELEMENTÓW SYSTEMU NISZCZENIA KONKURENCJI.

    Najpierw egzamin na aplikację - uwala się część osób. Wcale nie jest powiedziane, że złych prawników. Osobiście znam kilka osób, które są bardzo dobrymi prawnikami, a nie zdały na aplikacje radcowską. I znam kilku radców, którzy zdali, ale nie życzył bym wrogowi, żeby korzystał z ich usług.

    W takich sytuacjach przypomina mi się Galileusz, Kopernik, Tesla i wielu wielu innych, którzy wyłamywali się oficjalnej "naUce" Biorąc pod uwagę, ze polska to prawne bagno z kiepskim prawem, nieudolnie zrzynanym z prawa niemieckiego, to ocenianie przez twórców tego prawa obawiam się, ze nie jest przepustką do tytułu wybitny prawnik.

    Potem kolokwia - tu można uwalać z większą swobodą.

    Później końcowy - tutaj znowu można pozbyć się części.

    Gdy tylko zelżeje nadzór państwa albo minister jest korporacyjny nagle gwałtownie rośnie liczba tych, których korporacje uwaliły. Jak tylko im poluzują, to z tych 5000 nie zostanie wiele :)))). Pewnie znowu sami nasiąknięci.

    Odpowiedz
  • mhm(2011-09-25 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    15% notarialna?! jakos strasznie mało

    Odpowiedz
  • mis(2011-09-25 21:52) Zgłoś naruszenie 00

    15% notarialna to jakas masakra, ciekawe co tym razem za test wymyslila korporacja notariuszy - oj widac bardzo sie boją dopuscic do korytka. jak ktos sie przyzwycza

    Odpowiedz
  • do teget54gege5g(2011-09-25 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    A próbowałeś tej aplikacji? ;] sama przyjemnosć i orzeszki, ciekawe czemu tak mało ich! :D no bez jaj ile ty masz lat...

    Odpowiedz
  • mis(2011-09-25 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    hehe radca ma egzamin 3,5x latwiejszy, skoro zdalo 50%, a z tego co wiem radca potem moze przejsc i zostac notariuszem, takze jak nie drzwiami to ludzie wejdą oknem na notariat.

    dlatego dziwi mnie ta obłuda notariatu - robia rzeźnie na tescie i po co? jak sie przegina i wali palą prosto miedzy oczy na bezczela to w koncu bendzie z tego jakas awantura

    Odpowiedz
  • Student(2011-09-25 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    Słowa Ministra mnie trochę oburzają. Nie stawarzają sztucznych barier? To dlaczego egzamin na aplikację notarialną w 2009 r jest po stokroć trudniejszy od tego w 2010 i 2011 ? Rok temu dwadzieścia kilka %, w tym roku 15% w przyszłym zapewne 10% ? To może skoro nie chcą tak dopuszczać młodych prawników do zawodu, to z góry zawieśmy na parę lat nabory na aplikację notarialną i z głowy. Może jak będzie brakować notariuszy, to wtedy będzie uczciwe podejście. Egzamin końcowy w tym roku był prostszy niż wstępny - to nie jest sprawiedliwe podejście do naboru. Ministerstwo "SPRAWIEDLIWOŚCI" ? Szkoda, że to tylko nazwa i nie ma nic wspólnego z realizowaniem założeń.

    Odpowiedz
  • ana(2011-09-25 23:52) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli klany rodzinno-kolesiowskie maja sie super

    Odpowiedz
  • kosa(2011-09-26 00:50) Zgłoś naruszenie 00

    egzamin wstępny na notarialną był w mojej ocenie trudny. Wiadomo, że przy 56 ustawach można zadać takie pytania by zdali... i tu właśnie esencja zdawania: albo pasjonaci, albo Ci, którym poszczęściło się w strzelaniu. Piszę to z mojej subiektywnej strony, jednak takiego zakresu mało kto się chyba spodziewał. Chylę czoła przed Tymi, którzy zdali bo na prawdę było trudno. Pozdrawiam jednocześnie poległych:) nie jesteście sami, a nawiązując do jednej z poprzednich wypowiedzi i piosenki Jamala.."kiedyś będzie nas więcej":)

    Odpowiedz
  • ...(2011-09-26 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    ja się dostałem na aplikację ale uważam że egzaminy powinno się znieść jak i sama aplikację.To bezsens.aplikanci zarabiają nędznie.

    Odpowiedz
  • lonly(2011-09-26 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    nędzie zarabiają apilkanci???!!! mało wam? 2-3 tysiące na rękę dla aplikanta w kancelarii to mało? to ile byście chcieli przytulać? tyle co sędzia może o 20 latach pracy? przecież wy nic nie umiecie, a już kasę by się chciało? ot przyszła polska kadra adwokacko-radcowska...

    Odpowiedz
  • kl(2011-09-26 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    No i co z tego? Na końcowym uwalą i tak połowę, tak jak w tym roku na egzaminie radcowskim w Warszawie (zdawalność 53%).

    Odpowiedz
  • SKANDAL W NOTARIACIE(2011-09-26 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO ZDAWALNOŚĆ NA EGZAMINACH ADW-RPR WYNOSI OK. 50% A NA NOTARIALNYM TYLKO 15%?
    TO JAKIŚ SKANDAL, I TO MA BYĆ OTWARCIE NOTARIATU?

    Odpowiedz
  • do kl(2011-09-26 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Ja zdawałem adw. w Poznaniu zdało ok 90 %. Taki wynik utrzymuje się od lat. Nie wiem skąd u Ciebie to przekonanie, że uwalą na końcowym. pozdrawiam

    Odpowiedz
  • @ Skandal w notariacie(2011-09-26 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    W notariacie mogą Wam jeszcze nie przydzielić patronów, nie mówiąc o wycinaniu na kolokwiach. Poza tym, takie zróżnicowanie wyników egzaminu wstępnego osiągniętych przez grupy osób o podobnym stopniu przygotowania nie świadczy raczej o niestwarzaniu sztucznych barier.

    Odpowiedz
  • @ 12: lonly(2011-09-26 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    W jakiej kancelarii aplikanci zarabiają 2-3 tysiące? Aplikanci nie dość, że nie zarabiają, to jeszcze większość z nich płaci za aplikację pozaetatową.

    Odpowiedz
  • palestrant(2011-09-26 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    buahaha, w Rzeszowie zdało 108 osób na adwokacką. Ciekawe gdzie znajdą patrona, nie mówiąc już o jakimkolwiek zarobku. Za 3- letnią aplikację zapłacą ponad 15 tys zł. Kto tyle wytrzyma pracując za darmo lub jakieś grosze.

    Odpowiedz
  • NiePrawnik(2011-09-26 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    Zawód PRAWNIK to zawód śmieciowy, tzn. w najbliższych latach zawody stricte prawnicze ( nie mgr w urzędzie ) będą kurczyły zasoby czynnych zawodowo osób. Zresztą to jest trend ogólnoświatowy i nie zatrzyma go nawet korporacjonizm - zresztą broniący się jeszcze ostatką sił w takich zacofanych państwewkach jak PL.

    Odpowiedz
  • WYDOJONY(2011-09-26 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    APLIKACJE DO DOJNA KROWA DLA TYCH CO Z TEGO NIEŻLE ŻYJĄ !!! SWOI MAJĄ PRZECIEKI !!! ZNIEŚĆ TO NATYCHMIAST!!!

    Odpowiedz