Pierwsze komisje kwalifikacyjne podały już rezultaty wyników egzaminacyjnych na aplikacje prawnicze. W Zielonej Górze zdało 25 proc., w Koszalinie - 46 proc., w Wałbrzychu - 36 proc. Prognozowane wstępne wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze wskazują, że pozytywny rezultat uzyskało ponad pięć tysięcy osób spośród blisko 12 tys. zdających - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

"Ten wynik świadczy, że egzamin nie stwarzał kandydatom sztucznych barier, ale jednocześnie w sposób realny weryfikował ich wiedzę" - powiedział Kwiatkowski. Dodał, że wstępne wyniki z ok. trzech czwartych komisji pozwalają przypuszczać, że aplikacje rozpocznie ok. 5,3 tys. osób.

W sobotę 11 851 prawników przystąpiło do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Przeprowadzono je 63 komisjach egzaminacyjnych w 24 miastach w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja radcowska - egzamin zdawało 5953 prawników. Na adwokacką startowało 4126 kandydatów. Aplikację notarialną wybrały 1133 osoby, a komorniczą - 639.

Minister sprawiedliwości poinformował w niedzielę, że według dotychczasowych wyników zdawalność egzaminów kształtował się na następującym poziomie: 49 proc. na aplikację adwokacką, ok. 46 proc. - na radcowską, ponad 15 proc. - na notarialną i 80 proc. - na komorniczą.

Pełne wyniki egzaminów z całego kraju mają być znane w poniedziałek.

W 2009 r. zmieniły się zasady prowadzenia egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną. Mniej jest pytań w testach i obniżono próg punktowy niezbędny do otrzymania pozytywnego wyniku egzaminu. Kandydaci na aplikantów rozwiązują co roku test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Mają na to 150 minut.

W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną pozytywny wynik otrzymuje kandydat, który odpowie poprawnie na minimum 100 pytań, a w przypadku egzaminu na aplikację komorniczą na minimum 90 pytań.

Od dwóch lat ministerstwo publikuje jako wskazówkę dla przygotowujących się do egzaminów wykaz tytułów aktów prawnych, na bazie których powstają pytania. Wykaz obowiązujący na tegorocznym egzaminie dot. aplikacji adwokackiej i radcowskiej obejmował 51 pozycji i był znany od 25 marca. Wykaz dla aplikacji notarialnej obejmował 56 pozycji i opublikowano go 17 marca.

Testy egzaminacyjne przygotowały zespoły z udziałem przedstawicieli ministerstwa i reprezentantów zawodów prawniczych, wskazanych przez Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Krajową Radę Notarialną oraz Krajową Radę Komorniczą.

W 2010 r. na ponad 10 tys. kandydatów egzaminy zdało prawie 3 tys.