Alimenty na byłą żonę można płacić dłużej

autor: Ewelina Stańczyk-Malicka15.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2011, 10:35

Przedłużenie obowiązku alimentacyjnego pomiędzy małżonkami może nastąpić także po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. Mogą oni zawrzeć umowę, na podstawie której dobrowolnie przedłużą świadczenie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • ew(2016-05-30 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy po rozwodzie bez orzeczenia o winie, mężczyzna otrzymuje opiekę nad dzieckiem i po 3 latach nagle kobieta stara się o alimenty na siebie z powodu choroby genetycznej, która nagle się ujawniła (zaznaczam że kobieta uchyla się od płacenia alimentów na dziecko) Co w takiej sytuacji czy jej przysługują alimenty ??

    Odpowiedz
  • ktosik(2011-09-15 07:05) Zgłoś naruszenie 00

    Czegoś tu nie rozumiem: skoro rozwód nastąpił z winy obu stron, to dlaczego płacić ma tylko jedna ze stron, a nie działa to w drugą stronę?

    Odpowiedz
  • borys(2011-09-15 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ oczywiście, że działa. Alimenta może płacić również żona swojemu byłemu mężowi. To tak się jedynie utarło, że jak alimenta to mąż lub ojciec płaci...

    Odpowiedz
  • wjw(2011-09-15 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Autorka jest niedouczona i na dodatek leniwa wystarczy spojrzeć na art 60 § 1 i 2 krio żeby zobaczyć, że obowiązek taki dotyczyć może małżonka wyłącznie winnego. A ponadto to działa w obie strony.

    Odpowiedz
  • wjw(2011-09-15 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    Poziom Gazety Prawnej jest niestety coraz niższy. Cieszę się, że jej już nie prenumeruję.

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2011-09-15 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    byłe żony niech sie zabiorą do pracy bo całe zycie traktują facetów jak bankomaty

    Odpowiedz
  • Alicja Pińkowska(2011-10-25 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    Drogi wjw, autorka powyższego artykułu powołuje się, może rzeczywiście niezbyt przejrzyście, na art. 60 § 1 i 3 wskazuje na obowiązek alimentacyjny w przypadku niedostatku. Powinna był powołać się na uchwałę SN z 15 września 21978r. - III CZO 57/78 w której to SN stwierdził, że "Powództwo o przedłużenie obowiązku alimentacyjnego małżonka rozwiedzionego, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycie małżeńskiego, może być wytoczone także po upływie pięcioletniego terminu wskazanego w art. 60 § 3". Taką liberalną wykładnię zaprezentował SN również w wyroku z 24 listopada 1981 r. - III CRN 239/81, w którtym przyjął, że żądanie roziwdzionego małżonka podwyższenia alimentów, zgłoszone po upływie pięcioletniego terminu przewidzianego w 60 § 3 k.r.o. mieści w sobie implicite również żądanie przedłużenia tego terminu.
    pozdrawiam
    Alijca Pińkowska

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane