Wszyscy zainteresowani nabyciem domen europejskich .eu powinni 24 października wziąć udział w specjalnej rejestracji.

Wczoraj Europejski Rejestr Nazw Domen Internetowych (EURid) unieważnił niemal 9000 nazw z domeną eu. To efekt decyzji Sądu Apelacyjnego w Brukseli.

EURid ustalił, że w 2006 roku ten sam podmiot zarejestrował niemal 9000 nazw z adresem eu. Było to niezgodne z przepisami o rejestracji domen. Zdaniem Sądu Apelacyjnego wspomniane nazwy zostały zarejestrowane w złej wierze i w związku z tym należy je unieważnić.

Domeny zostaną przekazane do publicznej rejestracji. Jednak zgodnie ze standardową procedurą unieważnione nazwy zostały objęte czterdziestodniową kwarantanną. Dopiero po jej upływie domeny zostaną udostępnione i będzie można je zakupić. Aby jednak to zrobić, trzeba będzie najpierw zarejestrować się za pośrednictwem akredytowanego rejestratora. Lista takich rejestratorów znajduje się na stronie EURid.

Rejestracja rozpocznie się 24 października i będzie trwać 48 godzin. Warto podkreślić, iż będzie prowadzona w systemie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Rozszerzenie.eu należy do dziesięciu najpopularniejszych domen na świecie. Od momentu pojawienia się domeny w sieci w 2005 roku zarejestrowano już ponad 3 miliony adresów z końcówką .eu.

Kto może założyć domenę eu:

przedsiębiorca mający statutową siedzibę, zarząd lub główne miejsce prowadzenia działalności we Wspólnocie

● organizacja założona na terytorium Wspólnoty

● osoba fizyczna zamieszkała we Wspólnocie