Obwodnicą Wrocławia kierowcy pojadą za darmo, mimo że będzie ona autostradą.
Ministerstwo Infrastruktury chce, by z wykazu z płatnymi autostradami zniknęła autostrada A8. Wynika to z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie autostrad płatnych, które przygotował ten resort. To oznacza, że kierowcy nie będą płacić za jazdę obwodnicą Wrocławia. Ponadto pozostanie ona w dalszym ciągu autostradą, mimo że pojawiały się zapowiedzi przekształcenia jej w trasę ekspresową.
Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że wykreślenia A8 z listy płatnych autostrad wynika stąd, że co do zasady kierowcy samochodów osobowych mają uiszczać należność za przejazd po autostradach stanowiących dłuższe ciągi drogowe, których funkcją jest przenoszenie ruchu międzynarodowego i długodystansowego. Resort jako takie wskazuje autostrady A1, A2 i A4. Tymczasem długość obwodnicy Wrocławia wynosi około 22 kilometry. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że spełnia zatem inną rolę – ma na celu przeniesienie ruchu pojazdów lekkich poza centrum miasta.
W uzasadnieniu do tej zmiany ministerstwo zaznacza, że fakt, iż autostrada A8 była budowana jako płatna, nie wpłynie na kwestie związane z dalszym finansowaniem tej inwestycji.