Chociaż decyzja ta zapadła na wczesnym etapie rozpatrywania złożonego w kwietniu pozwu, sędzia Victor Marrero zaznaczył, że najprawdopodobniej zostanie on odrzucony.

Uzasadniając decyzję, argumentował, że polakierowane na czerwono podeszwy szpilek stanowią "zbyt ogólny" znak firmowy - wbrew opinii amerykańskiego biura patentowego z 2008 roku.

"Przyznanie jednemu podmiotowi na rynku projektowania obuwia monopolu na czerwień ograniczyłoby w sposób niedozwolony pole manewru dla konkurencji" - napisał sędzia.

Prawnik Louboutina wyraził rozczarowanie decyzją sędziego, podczas gdy adwokat Yvesa Saint Laurenta przyjął ją z zadowoleniem. "Żaden projektant mody nie powinien mieć monopolu na jakiś kolor" - powiedział, dodając, że firma chce dalej produkować buty z czerwoną podeszwą, kontynuując tradycję zapoczątkowaną jeszcze w latach 70.

Christian Louboutin jest jednym z najsłynniejszych obecnie projektantów obuwia. Jego szpilki noszą gwiazdy, m.in. aktorki Sarah Jessica Parker i Julia Roberts czy piosenkarka Beyonce.