Od piątku Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejmie obsługę fotoradarów. Początkowo będzie ich 75, ale jeszcze w tym roku inspekcja chce kupić 300 kolejnych urządzeń.

Z początkiem lipca GITD zyska uprawnienia do wystawiania mandatów za przekroczenie prędkości.

Jak poinformował PAP rzecznik GITD Alvin Gajadhur, obecnie Inspektorat dysponuje ponad 800 masztami (zawieszane są na nich fotoradary) przejętymi od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz policji, natomiast samych fotoradarów jest 75.

Rzecznik poinformował, że w drugiej połowie roku GITD może rozpisać przetarg na 300 nowych fotoradarów. Ponadto na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach ze światłami mają być zainstalowane rejestratory wjazdu na czerwonym świetle.

Od najbliższego weekendu fotoradary, które są w dyspozycji Inspekcji Transportu Drogowego, będą pracować w systemie ciągłym - 24 godzinnym. Zdjęcia kierowców i pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość mają być przekazywane drogą elektroniczną do inspekcji, która wystawi kierowcom mandaty. GITD będzie miał na to 180 dni. Do tej pory służby musiały to zrobić w 30 dni.

W strukturze Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego powstało Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, które ma odpowiadać za automatyczny nadzór.

Do tej pory Inspekcja Transportu Drogowego nie kontrolowała samochodów osobowych (z wyjątkiem taksówek).

GITD przejmuje obsługę fotoradarów na podstawie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.