Do polisy OC samochodu ma być dołączana karta praw ofiar wypadków drogowych. To ulotka z informacjami przydatnymi dla uczestników wypadków.
W trakcie ostatniego długiego weekendu na polskich drogach zginęło 71 osób, a 650 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też blisko 3 tys. nietrzeźwych kierowców. Statystyki wypadków drogowych od lat mobilizują służby drogowe i administrację rządową do działań prewencyjnych i wytężonej pomocy ofiarom przestępstw drogowych. Jednym z tego rodzaju przedsięwzięć jest przedstawiony wczoraj i opracowany wspólnie m.in. przez Ministerstwo Sprawiedliwości, policję i Polską Izbę Ubezpieczeń nowy dokument: karta praw ofiar wypadków drogowych. To ulotka w formacie A4, która w prosty sposób informuje o uprawnieniach, jakie przysługują pokrzywdzonym w wypadkach, i obowiązkach służb, które przybywają jako pierwsze na miejsce zdarzenia. Znajdują się na niej m.in. numery alarmowe i wzmianka o możliwości dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia od sprawcy wypadku. Ulotka informuje także, kiedy obowiązkowo trzeba wezwać policję na miejsce zdarzenia, a kiedy można z tego zrezygnować.
– Dokument został opracowany w taki sposób, aby każda ofiara wypadku wiedziała, co robić krok po kroku, i czego może oczekiwać od poszczególnych służb – podkreśla Krzysztor Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.
Karta będzie rozpowszechniana między innymi na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl. Jest już dostępna na stronach resortu sprawiedliwości, policji i Polskiej Izby Ubezpieczeń. Izba zamierza ponadto zwrócić się do zakładów ubezpieczeń z prośbą o jak najszerszą dystrybucję karty wśród kierowców wykupujących polisy.
– W ten sposób ulotka będzie mogła się znaleźć w każdym samochodzie – dodaje Jan Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.