Zmiany w programie „Rodzina na swoim” coraz bliżej. Zaproponowane przez posłów komisji infrastruktury poprawki są jednak inne, niż wnioskował rząd.
Projekt komisji dopuszcza osoby samotne do programu oraz nie wyklucza z niego rynku wtórnego. Posłowie obcięli też limity cen więcej, niż wnioskował rząd. Zaproponowano również wprowadzenie limitu wieku, do osiągnięcia którego można korzystać z rządowych dopłat.

Limity w dół

Przyjęte przez posłów zapisy pozwalałyby skorzystać z programu singlom, ale pod pewnymi warunkami. Osoby takie będą mogły skorzystać z programu, jeśli powierzchnia kredytowanego lokum nie przekroczy 50 mkw. Dopłatą objęte będzie tylko 30 metrów kwadratowych. Kupowane mieszkanie musi być też pierwszą nieruchomością osoby samotnej.
Z dużym oddźwiękiem na rynku nieruchomości spotkała się rządowa propozycja wykluczenia z dopłat lokali z drugiej ręki. Posłowie z komisji nie zdecydowali się na taki krok. Obniżyli jednak do 0,8 współczynnik stosowany do obliczania limitu ceny 1 mkw. takiego mieszkania.
Niższe limity cen miałyby obowiązywać również na rynku pierwotnym. Rząd wnioskował o obniżenie współczynnika pomocnego przy obliczaniu limitów z 1,4 do 1,1, ale posłowie przyjęli zapis, który ustalałby współczynnik na poziomie 1, czyli maksymalna cena 1 mkw. lokum na rynku pierwotnym wynosiłaby tyle samo, ile wynosi koszt odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania ogłaszany kwartalnie przez wojewodów.

Tylko dla młodych

Bez zmian posłowie przyjęli limit wiekowy zaproponowany w projekcie rządowym. Jeśli ta poprawka zostanie przyjęta, o kredyty z dopłatami będą mogły ubiegać się osoby, które nie przekroczą 35. roku życia.
Podtrzymano również termin zakończenia całego programu. Ostatni wniosek o kredyt w ramach „Rodziny na swoim” można będzie złożyć 31 grudnia 2012 r.

Innej nie kupisz

Przygotowywana nowelizacja wprowadza jeszcze jeden ważny zapis. Osoby, które skorzystają z programu na nowych zasadach, przez cały okres otrzymywania dopłat nie będą mogły nabyć prawa własności innej nieruchomości mieszkalnej. Wyjątkiem będzie jedynie nabycie własności przez spadek.
Trudno natomiast powiedzieć, kiedy proponowane zmiany weszłyby w życie. Nowe przepisy miały obowiązywać już od początku tego roku. Proces legislacyjny przedłuża się jednak o kolejne miesiące.