Internet nie jest miejscem, gdzie można krytykować innych, nie zważając na konsekwencje wypowiadanych słów. Osoba, która zostanie oczerniona na forum, blogu lub portalu społecznościowym, może skierować przeciw bezprawnie działającemu internaucie prywatny akt oskarżenia i pozew o zadośćuczynienie

Czy można pomówić osobę notowaną

Na forum internetowym posądziłem jedną osobę o kradzież pieniędzy z pracowniczej szafki. Okazało się, że występku dokonał kto inny, a podejrzewany przeze mnie sprawca, zresztą karany kilka razy za kradzież, zagroził mi, że za takie oszczerstwa wytoczy mi sprawę. Czy można zniesławić taką osobę?

Jaką odpowiedzialność poniesie sprawca

Wiele osób traktuje internet jak miejsce, w którym można krytykować wszystkich bez konsekwencji. Czy internauta, który bezprawnie zniesławi inną osobę na forum internetowym, blogu czy portalu społecznościowym, naraża się na karę więzienia?

Kiedy wpis jest pomówieniem

Ostatnio na forum szkoły, w której pracuję, znalazłem oczerniający mnie wpis. Czy taką informację można uznać za karalne pomówienie?

Czego domagać się od pomawiającego

Znalazłem oczerniający mnie wpis na portalu społecznościowym. Wskutek niego spadła mi liczba przeprowadzanych transakcji handlowych w internecie. Czy mogę żądać ścigania osoby, która go tam zamieściła?

Czy sprawą zajmie się z urzędu prokurator

Chcę złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zniesławienia. Czy prokurator musi wtedy od razu ścigać osobę, która mnie oczerniła?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak znaleźć i oskarżyć sprawcę pomówienia w internecie.