Liderka PJN Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że jej klub złoży w Sejmie projekt ustawy likwidującej art. 212 i 135 Kk. Posłowie klubu chcą usunięcia z Kodeksu karnego artykułów zagrażających - według nich - wolności słowa w Polsce.

Zmiany w kodeksie karnym politycy PJN zaproponowali w związku z wydarzeniami sprzed kilku dni, kiedy to funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukali mieszkanie właściciela krytycznej wobec prezydenta strony antykomor.pl.

Marszałek Sejmu pytany w środę o zapowiadany przez PJN projekt powiedział m.in. że "to jest kwestia wolności słowa i traktowania szczególnie internetu jako przykładu tego, że wolność słowa jest nieskrępowana". Jak dodał, z drugiej strony portal taki jak antykomor.pl to "przykład bardzo agresywnych komentarzy i ataków". "Trzeba znaleźć miarę i należy o tym rozmawiać" - podkreślił.

Zaznaczył, że trzeba się zorientować na jakim etapie jest projekt PJN. "Jeśli jest formalnie gotowy, abyśmy mogli zacząć i skończyć procedurę nad tą nowelizacją - sprawa jest otwarta" - mówił marszałek Sejmu.

Na stronie antykomor.pl znalazły się m.in. gry polegające na strzelaniu do wizerunku Bronisława Komorowskiego oraz zdjęcia, które - zdaniem ABW - mogły wyczerpać znamiona czynu zabronionego polegającego na znieważeniu głowy państwa. W ubiegłą środę do mieszkania autora strony weszli funkcjonariusze ABW. Przeszukali je, zabezpieczyli laptop oraz inne nośniki danych. Autor strony zdecydował się na jej zamknięcie. Śledztwo w sprawie znieważenia głowy państwa prowadzi prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim. Powołany został biegły, który bada zabezpieczony przez ABW sprzęt komputerowy.

Fundacja Helsińska wzywa prokuraturę i ABW do ustalenia osoby, która wydała decyzję o akcji ws. autora strony antykomor.pl i wyciągnięcia wobec niej konsekwencji. Autor strony złożył we wtorek w prokuraturze doniesienie na ABW.

W poniedziałek premier Donald Tusk poinformował, że oczekuje wyjaśnień od ABW w sprawie działań wobec autora strony antykomor.pl.