– W ostatnich latach w Polsce obserwujemy wysoką dynamikę sprzedaży ubezpieczeń ochrony prawnej, ale wciąż niewiele osób zdecydowało się na taką polisę. Statystyki pokazują, że w 2009 roku liczba aktywnych polis była równa 3 proc. dorosłych Polaków. Dla porównania w Niemczech taką polisę posiada ok. 70–80 proc. społeczeństwa – twierdzi Agnieszka Janowicz-Colletti z D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.

Dodaje, że wzrost liczby sprzedawanych polis w dużej mierze jest efektem dokładania ich do innych produktów ubezpieczeniowych, np. komunikacyjnych.

Koszt takiej dodatkowej ochrony jest zazwyczaj niewielki (waha się w granicach kilkunastu-kilkudziesięciu złotych), ale gwarantuje dostęp do usług prawnych w przypadku np. zdarzeń drogowych. Nie chodzi tylko o finansowanie usług prawnika czy pełnomocnika, ale także o pokrycie kosztów spraw sądowych, a nawet kosztów windykacji odszkodowań od sprawców wypadku.

Jak wylicza Jakub Nawracała, radca prawny w poznańskim TUW Concordia, koszty obsługi sądowej takiego zdarzenia mogą być bardzo wysokie. Nie chodzi nawet o kwotę, jaką trzeba zapłacić za adwokata. Jeśli poszkodowany w wypadku będzie dochodził od sprawcy np. 200 tys. zł odszkodowania, to sam wpis wyniesie go ok. 14 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszty sądowe (20 tys. zł w dwóch instancjach) oraz dodatkowe wydatki (zaliczki na biegłych mogą wynieść kilka tysięcy złotych).

Ubezpieczenie ochrony prawnej pojazdu to tylko jeden z rodzajów tego typu polisy. Zazwyczaj w ofercie towarzystw znajdują się skrojone ma miarę ubezpieczenia OP gwarantujące ochronę w określonych sytuacjach.

Drugim pod względem popularności rodzajem polisy jest ubezpieczenie OP z tytułu własności nieruchomości. Jest ono szczególnie popularne jako dodatek do usług bankowych.

Inną specyficzną cechą ubezpieczeń OP jest sposób wypłacania świadczenia. Na rynku są przyjęte dwa modele. Jeden z nich to płatność na podstawie przedstawionych przez ubezpieczonego faktur. To powoduje, że klient nie musi sięgać do własnej kieszeni. Natomiast drugi przyjęty model to refundacja poniesionych kosztów.

Na rynku są także dostępne pakiety polis OP, które łączą ze sobą ochronę przed kilkoma rodzajami ryzyk.

– W ramach naszego pakietu dla rodzin oferujemy ubezpieczenie prawne pojazdu i kierowcy (koszty sporów prawnych przy odszkodowaniach za szkody osobowe powstałe podczas kierowania nie swoim samochodem, np. służbowym), nieruchomości, pracownika, sporów konsumenckich, ochrony prawnej w NNW oraz dostęp do porad prawnych – mówi Agnieszka Janowicz-Colletti. Dodaje, że roczny koszt takiego pakietu to 684 zł. Składkę też można uiszczać miesięcznie i wówczas wynosi ona 59 zł.

Podobne produkty mają w swojej ofercie także inni ubezpieczyciele. Np. Allianz ma polisę Mój prawnik, która zapewnia opiekę prawną m.in. przy dochodzeniu odszkodowań, w zakresie prawa pracy, w sprawach karnych i w zakresie ubezpieczeń społecznych. Jej miesięczny koszt to 140 zł.