Osoba, która będzie torturować zwierzę w sposób wyjątkowo okrutny, trafi do więzienia nawet na trzy lata. Nastolatek, który ma mniej niż 16 lat, nie kupi samodzielnie czworonoga.
Za nielegalnie zabicie zwierzęcia lub maltretowanie go będzie można trafić do więzienia na dwa lata. Jednakże sąd będzie mógł zamiennie zastosować wobec takiej osoby karę ograniczenia wolności na okres minimum sześciu miesięcy. Jeżeli właściciel będzie znęcać się nad swoim podopiecznym w sposób wyjątkowo okrutny lub w taki sposób bezprawnie zabije zwierzę, zostanie skazany nawet na karę trzech lat pozbawienia wolności. Takie rozwiązania zostały zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Jak argumentują twórcy nowych regulacji, propozycja zaostrzenia przepisów to reakcja na coraz częściej zdarzające się przypadki okrutnego traktowania zwierząt.
Zgodnie z zaproponowanymi przepisami sąd w stosunku do właściciela, który znęca się nad swoim czworonogiem, może dodatkowo zakazać mu posiadania zwierząt domowych nawet przez okres 15 lat. Będzie również istniała możliwość odebrania okrutnemu właścicielowi psa bądź kota.
W projekcie znajduje się ponadto zakaz sprzedawania zwierząt osobom, które nie skończyły 16 lat. By młodszy nastolatek mógł kupić np. świnkę morką, psa czy papugę, potrzebna będzie pisemna zgoda rodzica lub prawnego opiekuna.
Dodatkowo zakazane mają być zabiegi, polegające na przycinaniu zwierzętom strun głosowych, dziobów, uszu i ogonów oraz usuwaniu kłów lub pazurów.