Prezydent Bronisław Komorowski zdecydował o ograniczeniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ustawy o SKOK-ach - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Ustawę zaskarżył w 2009 r. prezydent Lech Kaczyński.Prezydent wycofał zastrzeżenia wobec przepisów ustanawiających nad działalnością SKOK-ów nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Trybunał rozpatrzy kwestię zgodności z konstytucją przepisów dotyczących pokrywania roszczeń członków kas w przypadku upadłości kas (art. 91 ust. 1 i 2) oraz uregulowań, w których arbitralnie określony jest katalog organów SKOK (art. 17 pkt 1).

Jak podało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP, podstawową zaletą wzmocnienia nadzoru nad Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi jest zapewnienie większego bezpieczeństwa ulokowanych tam pieniędzy. O objęcie SKOK-ów skuteczniejszym nadzorem apelowały w swoich raportach i opiniach czołowe instytucje dbające o bezpieczeństwo finansowe, m.in. Bank Światowy i Europejski Bank Centralny.

Według znowelizowanej w listopadzie 2009 r. ustawy - która trafiła do Trybunału Konstytucyjnego - nadzór nad SKOK-ami ma sprawować Komisja Nadzoru Finansowego. Teraz podlegają Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej (KSKOK).

Na początku grudnia 2009 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy. Argumentował, że ustawa "zbyt dalece ingeruje w samorządność i niezależność Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych".

Jeśli ustawa wejdzie w życie, nadzór KNF nad SKOK-ami będzie podobny jak w przypadku banków komercyjnych. Wszystkie kasy zostaną obowiązkowo poddane audytowi finansowemu, ponadto KNF będzie udzielała licencji na ich działanie. Zgoda Komisji będzie konieczna, by powołać szefa Kasy Krajowej SKOK.

Rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz powiedział w czwartek PAP, że "teraz najistotniejsze jest rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego". "Dla stabilności systemu SKOK istotny jest nie tylko publiczny nadzór, ale również objęcie depozytów państwowym systemem gwarantowania i dostęp do ewentualnego wsparcia płynnościowego z banku centralnego" - dodał.

Oprócz decyzji dotyczącej wniosku ws. SKOK-ów, prezydent zdecydował również o ograniczeniu wniosku do Trybunału dotyczącego nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym - poinformowało biuro.