Główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o ustawie ograniczającej bariery administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców:

"Zakładamy, że ustawa jest pierwszym krokiem w ograniczaniu barier administracyjnych, bo przed Polską stoi konieczność ograniczenia kosztów administracyjnych o 25 proc. do końca 2012 roku. Z wyliczeń resortu gospodarki wynika, że koszty te w Polsce stanowią około 70 mld zł. PKPP Lewiatan uważa, że należy w tych sprawach zrobić znacznie więcej.

Przyjęte w ustawie kluczowe rozwiązanie dotyczy możliwości zamiany zaświadczeń na oświadczenia. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić czas, który spędzamy na +bieganiu+ po urzędach, a także czas urzędników, którzy zajmują się wydawaniem tych zaświadczeń. A ten czas to przecież są koszty.

Ważny jest również zapis pozwalający na przekształcanie spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego. Tworzy to znacznie większe możliwości rozwoju obecnym spółdzielniom.

Instytucja kredytu konsumenckiego, której zasady zostały doprecyzowane w ustawie, może istotnie wspierać polską konsumpcję oraz wzrost gospodarczy. Oznacza to, że konsumenci będą mieli łatwiejszy dostęp do dóbr trwałego użytku.

Ustawa wprowadza również możliwość ścigania z oskarżenia prywatnego osobę, która - tworząc spółkę, zasiadając w jej zarządzie czy radzie nadzorczej działa na jej niekorzyść. Zgadzam się, że to jest niezbędne. Zanim jednak wprowadzi się takie zmiany, należy przyjrzeć się innym regulacjom, które zawierają zapisy dotyczące odpowiedzialności za zarządzanie spółką i tam również dokonać odpowiednich zmian. Twórzmy dobre prawo. Takie jednostkowe zapisy nie są tworzeniem dobrego prawa".