Coraz więcej rodziców dochodzi do wniosku, że imię, które wybrali swojemu dziecku, nie jest idealne. Na szczęście jest szansa na to, by je zmienić.
– Przez sześć miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia rodzice mogą złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia lub imion dziecka. Mogą także zmienić kolejność imion – wyjaśnia Iwona Basior, dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy.
W Warszawie w ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystali rodzice aż 135 noworodków (na 43 355 aktów urodzenia). W Łodzi podobnych przypadków było około 50 (na około 11 tys. zarejestrowanych noworodków).
Jednak trzeba pamiętać, że zgodę na zmianę imienia dziecka muszą wyrazić oboje rodzice. Wspólnie muszą się też udać w tym celu do urzędu.
– Na podstawie oświadczenia wpisujemy do aktu urodzenia wzmiankę dodatkową o nowym imieniu. To tryb uproszczony, który nie wymaga decyzji administracyjnej – podkreśla Iwona Basior.
Zanim jednak rodzice odwiedzą urząd, powinni się nad nowym imieniem dziecka dobrze zastanowić. Szybkiej zmiany można dokonać bowiem tylko raz w ciągu sześciu miesięcy.
Normalnie zmiana imienia lub nazwiska wymaga bowiem specjalnego postępowania i decyzji administracyjnej, wydawanej przez kierownika UCS.