Rzeczniczka UOKiK, Małgorzata Cieloch, poinformowała we wtorek w komunikacie, że porozumienie Akzo Nobel (dawniej Nobiles) z Castoramą trwało co najmniej od 2003 r., a z pozostałymi przedsiębiorcami od 2004 r. do końca 2006 r.

Inicjatorem porozumienia miał być Akzo Nobel. Jak ustalił UOKiK, spółka m.in. otrzymywała i przekazywała informacje o aktualnych cenach sprzedaży stosowanych w poszczególnych sieciach. "Pozostali uczestnicy zmowy traktowali Akzo Nobel jak swego rodzaju +strażnika porozumienia+, od którego żądali doprowadzenia do obniżenia cen sprzedaży u swoich konkurentów" - poinformowała rzeczniczka.

W efekcie sieci handlowe mogły uzyskiwać satysfakcjonującą marżę, a producent pewność sprzedaży swoich towarów w sklepach, które uczestniczyły w zmowie. Klienci natomiast nie mieli możliwości zakupu produktów Nobiles oraz Akzo Nobel po cenach niższych, niż ustalone przez uczestników porozumienia.

Jak poinformowała rzeczniczka, prezes UOKiK odstąpiła od ukarania spółki Castorama, bo firma przedstawiła nieznane wcześniej informacje o zmowie, które przyczyniły się do wydania decyzji. Z UOKiK współpracował też Akzo Nobel. "Informacje uzyskane od producenta farb również pozwoliły na rozbicie kartelu, dlatego kara nałożona na spółkę została obniżona o 50 proc. od pierwotnie ustalonej i wyniosła ostatecznie 10 336 188 złotych. Na pozostałych uczestników zmowy prezes UOKiK nałożyła kary w wysokości: Leroy Merlin - 28 428 898 zł, Praktiker - 13 031 097 zł, Obi - 2 170 528 złotych" - poinformowała Cieloch.

Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorcom przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do chwili nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza od spółki Akzo Nobel.