Można się bronić przed podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste

autor: Ewelina Stępień07.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 07.01.2011, 14:32

Mieszkańcy bloków, którzy w grudniu otrzymali wezwania do zapłaty gigantycznych opłat za użytkowanie wieczyste, nie są bezradni.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • Realistka z W-wy(2011-03-03 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nie każdy może czynić cuda w tej sprawie. W naszym przypadku wykup gruntu nie jest możliwy. Jakiś krewny upomina się o ów grunt. ( pół Grochowa ). Trwa to już parę lat. Za mojego życia się nie skończy. W tej sytuacji o wykupie nie ma mowy. Zbliża. się 31 marca. Do zapłaty za uż. wiecz. muszę zapłacić 1700 zł a emerytura po waloryzacji - 1317 zł

    Odpowiedz
  • Jorgo(2011-01-14 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Ja w ubiegłym roku przeforsowałem przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności z dużą pomocą urzędników w Urzędzie Miasta w mojej miejscowości, za co Im bardzo serdecznie dziękuję, a nie było łatwo, ponieważ niektórych współwłaścicieli trzeba było szukać po całej Polsce, a jednego nawet w Ameryce.Zainteresowanych zachęcam bo jak widać wszystko możliwe zgodnie z maksymą "cuda czynię natychmiast,rzeczy niemożliwe w ciągu trzech dni".

    Odpowiedz
  • ~jacyk(2011-01-07 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    dot. komentarza nr 3: autor 2311 - nie ma takiej drogi prawnej obrony przed podwyżkami - to jakiś naciągacz

    Odpowiedz
  • Auror(2011-01-07 14:01) Zgłoś naruszenie 00

    Za jakie mieszkanie w bloku ów człowiek musi płacić teraz ponad 6 tys. zł zamiast dotychczasowych 500 zł ???
    Chyba za własną kamienicę z przydomowym ulicznym parkingiem oraz jej podwórkiem i ogrodem ;)

    Odpowiedz
  • Zbyszek Niemczewski(2011-01-07 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest, dla niektórych grup podmiotów posiadających prawo do niektórych rodzajów nieruchomości możliwe i najczęściej opłacalne w kontekście wydatków związanych z późniejszymi opłatami. Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy kwotami jakie należy wydać na opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego a kwotami opłat z tytułu podatku od nieruchomości.
    Trzeba jednak pamiętać, że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności również kosztuje. Różnica wartości tych praw obliczana przez organ na podstawie sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego nie jest różnicą wartości rynkowych tych praw a różnicą wynikającą wprost ze wzoru zamieszczonego w odpowiednim rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o gospodarce nieruchomościami.
    Jeśli zatem właściciele samodzielnego lokalu mieszkalnego zamierza w krótkim czasie zbyć prawo własności i związane z nim prawo współużytkowania wieczystego wówczas nie powinien wyrażać zgody na przekształcenie. Koszty z przekształceniem związane nie zwrócą się w cenie lokalu ponieważ stale jeszcze rynek praktycznie nie rozróżnia w wartościach rynkowych cen lokali z udziałem w prawie własności gruntu i cen z udziałem w prawie użytkowania wieczystego.

    Odpowiedz
  • gabi(2011-01-07 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    ja płace 1. podatek od nieruchomości i 2. podatek od uzytkowania wieczystego. to są dwa różne podatki, a nie podatki zamienne. czytam dzisiaj juz drugi artykuł Gazety Prawnej, który chyba jest tylko jakimś belkotem :(

    Odpowiedz
  • użytkownik(2011-01-07 07:40) Zgłoś naruszenie 00

    "Generalnie kwota podatku od nieruchomości jest niższa niż czynsz użytkowania wieczystego." A co to jest "czynsz użytkowania wieczystego"? Nie ma takiego pojęcia. Jest opłata z tytułu użytkowania wieczystego. Gdyby artykuł był w
    "kolorowej prasie" to można przymknąć oko ale to Gazeta Prawna:-)

    Odpowiedz
  • elza(2011-01-07 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    A co z ogródkami działkowymi

    Odpowiedz