Przedsiębiorcy samodzielnie rozwiązują problemy prawne

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.10.2011, 10:02

Właściciele firm i osoby nimi zarządzające starają się bez pomocy prawników pokonywać problemy prawne związane z prowadzeniem biznesu. Co roku wzrasta odsetek przedsiębiorstw borykających się z windykacją należności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • TO JEST SKUTEK(2010-12-08 04:52) Zgłoś naruszenie 00

    20 LAT MONOPOLIZOWANIA RYNKU PRZEZ KORPORACJE.
    Praktycznie zniszczono popyt na usług prawne. Polakom pokazano, że usługa prawna jest droga, kiepskiej jakości i wątpliwego skutku.
    Stare dziadki pracujące w PGR-ach, GS-sach, Radach Narodowych nagle w 90-tym roku stali się mecenasami nauczającymi w ramach patronażu kolejne pokolenia, choć ich nikt nie sprawdził, czy ich wiedza nadaje się na czasy kapitalizmu.
    Teraz winę zrzuca się na Polaków, że to oni są tacy głupi, że nie chca korzystać z usług wielkich korporacyjnych mecenasów. Bo oczywiście jakości usług nawet się nie rozważa pod kontem kiepskiej jakości i niespełniania oczekiwań klienta. No ale takie są skutki wzrostu w korporacyjnej kałuży w której nie występuje rynkowa konkurencja, a walkę o klienta zastępują państwowe zakazy zabraniające działania konkurencji niezrzeszonej przymusowo w prywatnych monopolach.

    Odpowiedz
  • ***(2010-12-08 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    ...a od czego są księgowi? ... wg.pracodawców OD WSZYSTKIEGO !

    Odpowiedz
  • at(2010-12-08 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Do śCiek
    Większość firm nie zatrudnia działów prawnych, ani nawet nie potrzebuje zatrudniać prawnika. Natomiast na zlecenie mają ofertę jaką mają. To im się nie dziwie, że nie mają ochoty na takie usługi i wszystko zrzucają na księgowe.

    Odpowiedz
  • Kosmee(2010-12-08 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Prawnik wcale nie musi być drogi! Prowadzę własną działalność i wykupiłam prawnika na abonament. Co miesiąc płacę stała kwotę która odpowiada pewnie godzinnej poradzie w Warszawie i oni zapewniają mi w ramach tego obsługę prawną bez dodatkowych opłat. Czyli jest jakaś alternatywa...

    Odpowiedz
  • śCiek(2010-12-08 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Nie jest to drogie ponieważ na tym rynku działają prawa ekonomii jak na każdym innym. W sytuacji gdy mamy na rynku 10.000 adwokatów, 20.000 radców i niezliczone resze prawników spoza samorządów działających od siebie niezależnie i rywalizujących o tych samych klientów, a na dodatek w najbliższym czasie liczby te wzrosną o 50% z powodu pojawienia się kolejnych roczników to i nie dziwota, że ceny są niskie w porównaniu do cen innych usług i będą jeszcze niższe. Praw ekonomii nie da się oszukać, choćby nie wiem jak długo je zaklinać w internecie.

    Swoją drogą, już w pierwszym poście pojawiła się mowa o "monopolu". A cóż to jest za twór, ten monopol? W moim sąsiedztwie jest 20 podmiotów świadczących zbliżone usługi jak moje, na funkcjonowanie których nie mam żadnego wpływu. Który z nich jest monopolistą?

    Odpowiedz
  • at(2010-12-08 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do śCiek
    Taaa, stałe zlecenie... czyli widzimisię sądu. W dodatku jeszcze oddzielenie czynności prawnych i tych realnych... Zresztą, w takim razie skoro jest tak łatwo, to czemu korporacje sprzeciwiają się swobodnemu wyborowi pełnomocnika procesowego? Przecież według Ciebie niczego by to nie zmieniło. Idź i powiedz swojemu zarządowi korporacji: "ludzie co wy robicie, przecież nic się nie zmieni"! :)

    Telekomunikacja to też był monpol, a w moim mieście było kilka punktów obsługi klienta, tyle że ceny były nierynkowe. Na tym właśnie polega monpol, czy oligopol, jeżeli wolisz.

    O tym czy cena jest właściwa powinien decydować rynek. Jeżeli ktoś nie chce skorzystać z usługi, to widać cena jest zbyt wysoka, albo jakość zbyt marna.
    Ponadto nie ma społecznego powodu, dla którego utrzymuje się organizacje stanowiące ograniczenie wolnego wyboru. Przypomnieć wypada co robili w ramach korporacji notarialnej - w sprawie ustalania cen.
    Dorosły obywatel powinien mieć tylko zapewnioną informację kogo wybiera i żadnych ograniczeń w zakresie dostępu do sądu.

    Jak widać pełna reglamentacja korporacyjna w tym zakresie nie wpływa ani na jakość, ani na szybkość ani na zapotrzebowanie. Więc pora na zmiany.

    Odpowiedz
  • śCiek(2010-12-08 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli prowadząc własną firmę jestem oddziałem korporacji, która na dodatek ustala mi nierynkowe ceny? No, to bardzo ciekawa teoria jest, aczkolwiek nie na czasie bo do 1 kwietnia jeszcze daleko. Mam nadzieję, że to nie na prawniczych studiach tak teraz uczą prawa konkurencji.

    Mnie się w dyskusje wdawać nie chce, poddaję się w przedbiegach. Chciałem tylko wskazać koledze/koleżance z postu nr 1, że plecie androny. Firmy nie zatrudniają osób do obsługi prawnej bo nie mają takiej potrzeby, a ceny takich usług, biorąc pod uwagę, że świadczyć je może każdy, są różne i ustalane przez kochaną „niewidzialną rękę rynku” - nisko.

    Bez odbioru!

    Odpowiedz
  • Pawel adw(2010-12-08 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    Zabraklo tu pytania bardzo istotnego w przypadku MSP - o sprawy prawa pracy. Zdajemy sobie doskonale sprawe, ze ksiegowi domyslnie "maja sie znac" na sprawach kadfrowo/placowych, ale w praktyce wielokrotnie zauwazylem, ze pojecie prawo pracy jest na tyle duzo szersze niz sam kodeks I wiele rzeczy ksiegowym umyka I wtedy pojawia sie koniecznosc skorzystania z prawnika. Interesowalo by mnie ile takich firm bylo w efekcie zmuszonych skorzystac z uslug prawnikow dot. Prawa pracy.

    Ad vocem- niestety ale studia ani aplikacja nie wyksztalca w prawnikach ani kszty podejscia biznesowego, zanim wybierzecie prawnika spytajcie co mial wspolnego z biznesem! Kazdy szanujacy sie prawnik powinien dac klientowi poglad- "to wg prawa, a biznesowo moze ugoda, albo zrezygnujemy z tego zapisu ostatecznie" - inaczej litera prawa rozmijaja sie z rzeczywistoscia.
    Ale ilu prawnikow w Polsce ma MBA?
    Kolejne ciekawe pytanie do badanych: ile razy rezygnowales z zapisu prawnego zeby dokonac transakcji lub podpisac umowe. Najwyrazniej autorzy badania potrzebuja wiecej wiedzy o codziennej pomocy prawnej biznesom, po konsultacjach z prawnikami biznesu.

    Odpowiedz
  • ten kraj stoi na głowie(2010-12-08 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    Do śCiek
    No mniej więcej tak jest. Ostatnio kupowałem nieruchomość. Dziwnym trafem wszyscy notariusze życzyli sobie najwyższej dopuszczalnej stawki. Jak jest konkurencja to ceny są zróżnicowane. W korporacjach prawnych niczego takiego nie ma.
    Skoro jest taka rynkowa sielanka, to czego ci doradcy chcą i czemu ci mecenasowie tak trzymają się tych korporacji rękami i nogami. Pewnie ciebie nie słuchali ? :))

    Żeby mieć miód nie muszę kupować od razu pasieki. Większość przedsiębiorców ma doraźne problemy prawne i potrzebują usług doraźnych. A w tym przypadku traktowanie jest nierówne. Opowiadanie o niezdefiniowanym stałym zleceniu, jest niepoważne. Skoro to takie dobre rozwiązanie, to niech adwokaci i radcowie reprezentują klientów na tych samych zasadach -w ramach stałego zlecenia.


    Do Pawel adw
    Moja znajoma pracuje w PIPie i mówiła mi, że mnóstwo jest spraw totalnie skopanych przez radców wynajętych przez firmy (adwokaci nawet się za to nie biorą). No ale po paru godzinach zajęć w ramach aplikacji, taki radca nie jest żadnym fachowcem z prawa pracy. Dziwne, że państwo pozwala takiemu amatorowi występować w takich sprawach. Jeszcze dziwniejsze jest to, że ta moja znajoma, nie może występować w sądzie pracy, bo rzekomo to ona jest traktowana (mimo wieloletniej praktyki) jako zagrażająca klientowi, a nie radca - amator - po paru godzinach kursu. Normalna paranoja.

    Odpowiedz
  • A3D(2010-12-09 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Z postów wynika, że obsługa prawna firm, to obsługa prawna korporacji. Tymczasem w korporacjach spora grupa osób posiada niejakie rozeznanie w przepisach prawa, oględne, a wzrasta zapotrzebowanie prawne w przypadkach sporów, postępowań sądowych i windykacjach. Tymczasem, z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że prawdzxiwe konfitury leżą w tzw. terenie. Tam jakość obsługi prawnej pozostawia wiele do życzenia, dostęp ograniczony jest zaporową ceną, a przedsiębiorcy drobni zwracają się do prawników w warunkach zagrożenia egzekucją albo postępowaniem z nieuczciwym klientem. Natomiast, tu się zgadzam, bardzo mało prawników porusza się w przepisach "biznesowych" , prawa budowlanego, czy innych, poza KC, KPA i KK. Niezrozumiałe jest też powstanie firm windykacyjnych czy zastępstwa w postępowaniu o odszkodowanie. Jest to sygnał dla adwokatów i radców, ale przez nich nie odbierany właściwie, a powinno być widoczne, że ktoś wypełnia lukę na rynku, na źle zarządzanym rynku.

    Odpowiedz
  • plosiak(2010-12-09 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    A3D - dlatego rynek trzeba ucywilizować. Dziś jako adwokat prowadzę sprawy odszkodowawcze, ale nie mogę się reklamować. Zadowolony klient przyprowadzi kolejnego, ale szansa, że w gronie tego zadowolonego klienta będzie też ktoś potrzebujący pomocy prawnika z odszkodowań wielka nie jest.

    Na rynku działają firmy, które w kilka godzin po wypadku podtykają poszkodowanym umowy, obiecują złote góry. Poza jakością nie mogę z nimi konkurować. Nadto jestem tańszy, bo prowizja jest mniejsza, a i koszty zastępstwa procesu, jeśli wygram.

    Nasz naród tak ma - lepiej jest sąsiadowi pożyczyć "na gębę" 50 tysiaków, niż skonsultować np. umowę kredytową na zakup domu. W sumie to im dłużej w tym siedzę, tym bardziej mnie to dziwi. Ja korzystam z usług mechaników, fryzjerów, informatyków itd. Dlaczego 90% rodaków nie korzysta z prawników ? To jest zadanie dla samorządów - powinno się uświadamiać społeczeństwu, że w jego interesie jest korzystanie z usług prawników. To na pewno bardziej przysłuży się przymusowo zrzeszonym prawnikom, niż kolejne uchwały o trosce wywołanej działaniami MS.

    Odpowiedz