Tegoroczne wybory gospodarzy gmin oraz radnych odbędą się 21 listopada. Ich właściwe przygotowanie spoczywa również na samorządach. Władze lokalne muszą zapewnić obsługę administracyjno-techniczną komisji wyborczych. Do ich obowiązków należy również przygotowanie lokali wyborczych, w tym dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych
Państwowa Komisja Wyborcza oraz komisarze wyborczy organizują wybory i sprawują nadzór nad ich przeprowadzeniem zgodnie z przepisami prawa. Wybory zaś przeprowadzają terytorialne (wojewódzkie, powiatowe i gminne) oraz obwodowe komisje wyborcze. We właściwym wypełnianiu obowiązku organom wyborczym pomagają również jednostki samorządu terytorialnego. Do głównych zadań wójta, burmistrzów i prezydentów miast należy przede wszystkim zapewnienie obsługi administracyjnej i technicznej komisji. Gminy odpowiadają również za podział na okręgi i obwody głosowania. Ważnym zadaniem samorządu jest także przygotowanie spisu wyborców. Dokument ten zawiera wykaz osób, którym przysługuje prawo wybierania władz lokalnych. Spis wyborców obejmuje osoby według ich miejsca zamieszkania. Wymienia się w nim nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia i adres zamieszkania wyborcy. Spis wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach oddzielnie dla każdego obwodu głosowania, na podstawie stałego rejestru wyborców w gminie prowadzonego na zasadach określonych w ustawie z 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2007 r. nr 190, poz. 1360 z późn. zm.). Spis ten powinien być sporządzony najpóźniej na 14 dni przed dniem wyborów (7 listopada). Jeden egzemplarz gminy przekazują w przeddzień głosowania przewodniczącemu właściwej obwodowej komisji wyborczej.

Okręgi wyborcze

Zgodnie z art. 92 samorządowej ordynacji wyborczej podział gminy na okręgi wyborcze jest stały. Zmiany granic okręgów wyborczych mogą być dokonywane najpóźniej na trzy miesiące przed upływem kadencji, jeżeli konieczność taka wynika ze zmiany w podziale terytorialnym państwa, zmiany granic sołectw, zmiany liczby mieszkańców danej gminy, zmiany liczby radnych w radzie gminy lub zmiany liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych. Oznacza to, że obecnie wszelkie zmiany granic okręgów są niedopuszczalne. Samo zaś głosowanie w wyborach do rad przeprowadza się w stałych i odrębnych obwodach głosowania utworzonych na obszarze gminy. Podziału gminy na stałe obwody głosowania dokonuje rada gminy na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Stały obwód głosowania powinien obejmować od 500 do 3 tys. mieszkańców. W przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami obwód może obejmować mniejszą liczbę mieszkańców. Rada gminy na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta) tworzy również odrębny obwód głosowania w szpitalu, zakładzie pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym, jeżeli w dniu wyborów będzie w nim przebywać co najmniej 15 wyborców objętych rejestrem wyborców w gminie, na której terenie położona jest wymieniona jednostka. Nieutworzenie takiego obwodu jest możliwe wyłącznie w uzasadnionych przypadkach na wniosek kierownika tej jednostki.
Kolejnym zadaniem władz lokalnych związanych z wyborami jest podanie informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych dla danych wyborów. Zgodnie z przepisami wójt (burmistrz, prezydent miasta) w formie obwieszczenia informuje o tym mieszkańców najpóźniej w 21. dniu przed dniem wyborów. W tegorocznych wyborach termin ten upływa 31 października.

Współpraca z komisją

Obsługę Państwowej Komisji Wyborczej i komisarzy wyborczych zapewnia Krajowe Biuro Wyborcze. Z kolei obsługa administracyjna właściwej terytorialnej komisji wyborczej oraz wykonanie zadań wyborczych odpowiednio na obszarze województwa, powiatu i gminy to zadania dla marszałka województwa, starosty i wójta (burmistrza, prezydent miasta). W celu ich wykonania marszałek województwa, starosta i wójt (burmistrz, prezydent miasta) może ustanowić pełnomocnika do spraw wyborów – urzędnika wyborczego. Szczegółowe zasady współdziałania urzędnika wyborczego z Krajowym Biurem Wyborczym określa porozumienie zawarte odpowiednio pomiędzy marszałkiem, starostą i wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a kierownikiem Krajowego Biura Wyborczego lub upoważnioną przez niego osobą. Równocześnie obsługę administracyjną i warunki techniczno-materialne pracy obwodowych komisji wyborczych zapewnia wójt (burmistrz, prezydent miasta), jako zadanie zlecone gminie.

Lokal wyborczy

Innym ważnym miejscem, jeśli chodzi o samgo głosowanie, jest lokal wyborczy. W lokalu tym powinny znajdować się: godło państwowe, urna mogąca pomieścić wszystkie oddane karty do głosowania, pomieszczenia lub osłony zapewniające tajność głosowania umieszczone w takiej liczbie i w taki sposób, aby zapewnić sprawny jego przebieg.
Do obowiązków władz gminnych należy również dostosowanie lokali obwodowych komisji wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do lokali tych stosuje się przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 53 ust. 2 Ordynacji wyborczej do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nimi na każde 15 tys. mieszkańców gminy powinien przypadać co najmniej jeden lokal wyborczy, z tym że w każdej gminie powinien być co najmniej jeden taki lokal. Taki lokal wyborczy powinien się znajdować na parterze budynku, który jest wyposażony w podjazdy lub inne urządzenia umożliwiające samodzielne dotarcie wyborcy niepełnosprawnego do lokalu wyborczego na wózku inwalidzkim. Dodatkowo powinien mieć wymiary zapewniające swobodne poruszanie się po nim wyborców niepełnosprawnych.



Kalendarz wyborczy
Do 27 października 2010 r.
● przyznanie przez PKW jednolitych numerów listom tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów w ponad połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw,
● zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
Do 31 października 2010 r.
● przyznanie przez komisarza wyborczego numerów listom tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do rady powiatu i nie został im przyznany numer przez PKW ani przez komisarza wyborczego wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim,
● podanie do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych
Od 6 listopada 2010 r.
● nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach telewizji publicznej i publicznego radia
Do 7 listopada 2010 r.
● powołanie przez gminną komisję wyborczą obwodowych komisji wyborczych,
● sporządzenie spisów wyborców w urzędzie gminy
Do 11 listopada 2010 r.
● składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
Do 16 listopada 2010 r.
● składanie wniosków przez wyborców niepełnosprawnych o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy
19 listopada 2010 r.
● zakończenie kampanii wyborczej o godz. 24
20 listopada 2010 r.
● przekazanie przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych spisów wyborców
21 listopada 2010 r.
● głosowanie w godz. 8 – 22
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2003 r. nr 159, poz. 1547 z późn. zm.).
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 31 lipca 2001 r. w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.