KODEKS SPÓŁEK - Mandat członka zarządu wygaśnie po zgromadzeniu wspólników zatwierdzającym sprawozdanie finansowe za pierwszy rok obrotowy pełnienia funkcji.
Konrad S. uchwałą wspólników został powołany do zarządu spółki z o.o. na czas nieoznaczony. Umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień dotyczących kadencji. Mandat wygaśnie po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
Zgodnie z art. 202 kodeksu spółek handlowych mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

Sprawozdanie finansowe

Zasady tej nie stosuje się, jeśli członek zarządu powołany jest na okres dłuższy niż rok. W takiej sytuacji jego mandat wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji.
Poza tymi przypadkami jedynie w umowie spółki wspólnicy mogą inaczej uregulować chwilę wygaśnięcia mandatu członka zarządu. Dlatego jeśli w umowie spółki nie znalazł się odpowiedni zapis, to członek zarządu powołany na czas nieokreślony jedynie uchwałą wspólników, jego mandat wygaśnie z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia przez nią funkcji.
Regułą obowiązującą w spółkach kapitałowych (a więc w spółce z o.o. oraz w spółce akcyjnej) jest kadencyjność organów zarządzających i nadzorujących. Przepisy kodeksu spółek handlowych nie zawierają natomiast regulacji określającej wprost długość kadencji członków zarządu spółki z o.o.

Kadencyjność zarządu

Z art. 202 par. 2 k.s.h. wynika jedynie, że członek zarządu może być powołany na okres dłuższy niż rok. Tak więc w praktyce więc kadencja członka zarządu wynosi jeden rok z wyjątkiem sytuacji, gdy w umowie spółki postanowiono, że kadencja może trwać kilka lat (a nawet czas nieokreślony) lub gdy wspólnicy powołali członka zarządu na konkretnie wskazany okres dłuższy niż rok, np. trzy lata.
Nie ma przeszkód, by strony w umowie spółki uregulowały kwestię wygaśnięcia mandatu w odmienny sposób od wynikającego z art. 202 k.s.h. i określiły, że powołanie członków zarządu następuje np. na czas nieokreślony. Jak stwierdził Sąd Najwyższy, w uchwale z 21 lipca 2010 r. (sygn. akt III CZP 23/10) zamieszczenie takiego postanowienia będzie wówczas równoznaczne z wyłączeniem stosowania reguły wygaśnięcia mandatu z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji. W takim wypadku mandat członka zarządu wygaśnie jedynie w razie śmierci, rezygnacji albo odwołania go ze składu zarządu.
Podstawa prawna
Art. 202 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037).